Basın BildirisiDiğer HaberlerGüncelHABERLER

TÜKETİCİLER DERNEĞİNDEN HÜKÜMETE ZAM KARARINI GERİ ALMASI İÇİN ÇAĞRI

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Basın Bildirisi

2.10.2015

                       B A S I N    B İ L D İ R İ S İ

 Derneğimizin uyarısına rağmen Hükümetin temel tüketim maddesi olan süte %15 oranında zam yapılmasını kınamaktadır.  Süte yapılan bu zamla zincirleme tüm süt ve et ürünlerinin fiyatlarına %30 oranına varan artış geleceğini dikkate alarak Derneğimiz Hükümete zam kararını gözden geçirmesini ve geri alması için çağrı yapmaktadır.

TL.’sında yıl başından beri değer kaybı ile gelirleri %30 oranında erimiş olan tüketiciler indirim yapılmasını beklediği temel ve zorunlu tüketim maddesi süte yapılan  bu zamla sağlıklı bir nesil için zorunlu olan  süt ve süt ürünlerinin tüketiminden yoksun bırakılmış olacaklardır.

Bu fiyatlar ile ihracatta rekabete ve süt ve ürünlerinin üretimine süt  sanayisine olduğu kadar tüketimine de darbe vurulacaktır Tüketiciler zorunlu olarak süt tüketimini kısacaktır. Bu yüksek fiyatlara karşı süt ürünlerinin ihraç edilebilmesi için ihracatçılara  daha fazla  ödenecek sübvansiye katkılarının faturası da tüketicilere çıkarılacaktır.

Yurt dışında kendi ürünlerinin daha ucuza satışının yapılmasına kendi parası ile olanak sağlandığı bir ortamda KKTC. yurttaşlarına daha pahalıya satılması ve bu temel tüketim ürünlerinden yoksun bırakılması kabul edilemez.

Ülkemizde yıllardan beri %50 ihtiyaç fazlası üretimi olan süte zam yapılması yerine sütün tüketiminin teşvik edilmesi sağlıklı bir neslin yetişmesi için olduğu kadar ekonomik çok yönlü yararlarına derneğimiz Hükümetin dikkatini çekmektedir.

Son 4 yıl içerisinde süt üretiminin temel girdi maliyetleri arpa ve buğday fiyatlarında bir artış olmadığı halde genetiği değiştirilmiş ürünler olan mısır ve soya yerine hayvan yemlerinde yerli buğday kullanılabileceğini derneğimiz anımsatmakta ve süt fiyatları ile oynanmaması için Hükümete önemle çağrı yapmaktadır.

Türkiye’de 80 milyon nüfusa sahip bir ülkenin okullarda bedava süt kampanyaları ile süt tüketimi teşvik edilirken 300 bin kişilik bir nüfusa  astronomik süt zamları yapılmasını Derneğimiz Devletin  sosyal adalet ilkelerine aykırı olduğunu ve tüketicilerin feryadına hükümetin duyarsız kalmaması için çağrı yapmaktadır.

Derneğimiz tüketicilerin uyarısının dikkate alınmaması ve “Süt Zamlarını” iptal edilmemesi halinde “Süresiz Süt ve Süt Ürünleri Boykotu” başlatacağını önemle vurgulamaktadır.

Hasan Y. Işık

Dernek Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder