Teknoloji

  • Adınız Soyadınız: Mustafa Bozdoğan
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Uncategorized
  • Şikayet Tarihi: 20/04/2021
  • Şikayet Görselleri:

Bugün (20/04/2021) tarihinde Girne’de, Sedat Simavi Caddesi Esenboğa Plaza No : 35/C adresinde bulunan “Teknoloji” isimli mağazadan eşim Logitech MK345 kodlu kablosuz klavye-mouse seti satın aldı. Kasada kart ile ödeme yapacağını söylediğinde, orada çalışan kişi, kart ile olan ödemelerde %2 oranında komisyon ödenmesi gerektiğini, banka kartı ya da kredi kartı farkı olmaksızın bu şekilde uygulama yaptıklarını, hatta kendilerine ait olan “https://www.kibristeknoloji.com” internet sitesi üzerinden de alışveriş yapılırken aynı uygulama olduğunu söylemiş. Eşim, bu uygulamanın Kıbrıs’ta olmadığını, hiçbir yerde kart ile olan ödemelerde, pos cihazı komisyonlarının müşteriden talep edilmediğini söylediğinde ise “biz böyle yapıyoruz” şeklinde cevaplamışlar. 46 dolar olan ürün, 377 TL tutuyordu, eşim benim adıma olan Garanti Bankası kartı ile 384 TL ödeme yaptı ve fatura aldı. Mağazadan çıktığı sırada faturayı kontrol ettiğinde, 377 TL üzerinden kesildiğini görüp tekrar içeri girip, faturanın yanlış kesildiğini, ödenen 7 TL komisyon ücretinin yazmadığını söyleyince, çalışanlar eşime bu ücretin faturalandırılmadığını belirtmiş, eşim ise aldıkları her kuruşu beyan etmek zorunda olduklarını kendilerine söylemiş. Bunun üzerine bir çalışan gelip komisyon ücretini para iadesi yapalım demiş diğeri ise 377 TL’lik faturayı alıp üzerine “iptal” yazarak iptal etmiş ve eşime 384 TL’lik yeni fatura vermişler ancak aradaki 7 TL’yi ürünün fiyatı olarak lanse etmişler. Oradaki çalışanlardan bir tanesi kart ile ödemelerde müşteriye yansıtılan komisyon ücretinin beyaz eşya ya da giyim mağazalarında da uygulandığını bunu eşimin bilmediğini söylemiş. Eşim ise bunun aksini iddia edip mağazadan ayrılmış.

İşletmenin kendi adına kayıtlı olan pos cihazının banka komisyon tutarının müşteri tarafından ödenmesi yasal mı? Ürün taksitli olarak değil peşin olarak alındı. Üstelik, alınan ürün ücretinin üzerinden %2 gibi yüksek bir tutar hesaplanıyor, banka işletme sahibinden her para çekimi başına bu ücreti alıyor mu, oran aynı mı bu bile belli değil. Alınan komisyon faturalandırılmıyor, ancak bu para ürün tutarı üzerinden işletmeye ödeniyor yani onların kazancı oluyor ve oradaki çalışanlar bunun faturalandırılmadığını söylüyorlar.

Bu konu eğer yasal değilse gereğinin yapılmasını talep ederim. Komisyon adı altında halkın mağdur edilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.

İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder