LYONESS TÜKETİCİLERİ VE ÜLKE SERMAYESİNİ SÖMÜRÜYOR

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Güncel

TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI RANT ELDE ETMEYİ ÖNGÖREN MERKEZİ AVUSTURYA‘DA OLAN LYONESS TÜKETİCİLERİ VE ÜLKE SERMAYESİNİ SÖMÜRÜYOR!!

TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI RANT ELDE ETMEYİ ÖNGÖREN MERKEZİ AVUSTURYA‘DA OLANLYONESS TÜKETİCİLERİ VE ÜLKE SERMAYESİNİ SÖMÜRÜYOR!!

LYONESS – DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU MAĞDURU BİNLERCE TÜKETİCİ AYAKTA!!!!NTERNET SİTELERİNDE TÜKETİCİ FERYATLARI AYYUKA ÇIKTI!…

LYONESS Parami Geri VER

KAMUOYUNUN DIKKATINE

LYONESS DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU KKTC. TÜKLETİCİLER DERNEĞİ TARAFINDAN “KARA LİSTE BOYKOT KAPSAMINA” ALINMIŞ OLUP İNTERNET WEB SİTESİ www.tuketicilerdernegi.org ADRESİNDEN YAYINLANMAKTADIR!!!!!!!!!

İŞTE LYONESS DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU‘NUN GERÇEK YÜZÜ!

 ÜYE OLMAYINIZ

SİZİ KORUYAMAYIZ!!!!

UTANMADAN AVUKATLAR ORDUSU İLE İNSANLARI BASIN MESUPLARINI VE ÖRGÜTLERİ TEHDİT DE EDİYORLAR!!!!

LYONESS DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU— TÜKETİCİLERİ KORUMAKTAN BAŞKA DERNEĞMİZ İLE BUNLARIN İLGİSİ VE HİÇBİR İLİŞKİSİ BULUNMAMAKTADIR. TÜKETİCİLER DERNEĞİ TARAFINDAN KARA LİSTE BOYKOT KAPSAMINA ALINMIŞTIR……….BU TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI BİR RANT ELDE ETMEYİ ÖNGÖREN MERKEZİ AVUSTURYA‘DA OLAN TÜKETİCİLERDEN TOPLANAN PARANIN İSE YAPI KREDİ BANKASINDA BLOKE EDİLMİŞ KİMSEYE BU PARADAN ÖDEME YAPMA HAK VE YETKİSİ OLMAYAN HİÇBİR SORUMLULUK VE VEBALİ OLMAYAN BAKANLAR KURULUNDAN ŞİRKET KURMA BELGESİ ALMIŞ TAMAMEN BİR TİTAN ZİNCİRİ VE SAADET ZİNCİRİ SİSTEMİNDEN FARKSIZ ODLUĞU İZLENİMİNİ YARATMAK İÇİN BİRKAÇ BÜYÜK İŞLETME İLE ALİŞVERİŞ TAAHHÜDÜNDE BULUNMAK SURETİYLE BİR NEVİ İNDİRİM ANLAŞMASI KAPSAMINDA GÖSTERMELİK AVANTAJ SAĞLAYIYOR SÖYLEV VE SUNUMLARI İLE TÜKETİCİLERİ BU ZİNCİRE BAĞLAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİYORLAR. ÜSTELİK YALNIZ TÜKETİCİLERİ ZİNCİRE BAĞLAMAKLA KALMIYORLAR. ZİNCİRE GİRENLERİN SİSTEME GRİMELERİ İÇİN İŞ EKİBİ KURMALARI BUNU DA EN AZ 4 KİŞİ DAHA ÜYE ADI ALTINDA ZİNCİRE VURMAK VE PARALARINI ALAMAK ZORUNDA BIRAKMAKTADIRLAR. AKSİ HALDE EN AZ 330 TL EN FAZLA İSE 4400TL ÖDEMEKTE OLAN TÜKETİCİLER PARALARINI KAYBETMEKTEDİRLER VE SİSTEMEDEN ÇIKABİLMELERİ İÇİN ALIŞVERİŞ TAAHHÜT ÜCRETİ OLARAK ÖDEDİKLERİ BU PARALARI ALIŞVERİŞİN BEDELİ OLAN MİKTARA TAMAMLAMAK ZORUNDADIRLAR.

LYONESS TÜKETİCİ TOPLULUĞU—TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI RANT İÇEREN BİR FAALİYETTİR VE TÜKETİCİLER BUNDAN OLDUKÇA İNTERNET ÜZERİNDEN YOĞUN BİR ŞİKAYET TRAFİĞİNE GİRMİŞ BULUNMAKTADIRLAR. GÖRÜYORUM Kİ BU REKLAM YAPMASI YASAK OLANLAR SUNUM VE İNTERNET ÜZERİNDEN TÜKETCİLERİ İKNA ETMEK HAYALİ UMUTLAR İLE İNANADIRMAK İÇİN FACEBOOK GİBİ KİŞİLERE ÖZEL YAŞAMLARINA DAHIİ GİREBİLECEK KADAR HADLERİNİ AŞMIŞ BULUNMAKTADIRLAR. TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ KONFEDERASYONU LYONESS VEYA DENİLEN DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞUNU “KARA LİSTE”YE ALMIŞ OLUP TÜKETİCİLERİN GEREK FACEBOOK‘TA GEREKSE ÖZEL YAŞAMLARINDA PATAVATSIZ BİR ŞEKİLDE RAHATSIZ VE BİLGİ EDİNMEMELERİ ÖNLEMEK İÇİN TEHDİT EDİLMELERİNİ ŞİDDETLE KINAMAKTADIR.

LYONESS DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU KKTC. TÜKLETİCİLER DERNEĞİ TARAFINDAN “KARA LİSTE BOYKOT KAPSAMINA” ALINMIŞ OLUP İNTERNET WEB SİTESİ www.tuketicilerdernegi.org ADRESİNDEN YAYINLANMAKTADIR!!!!!!!!!

Havadan para kazanmaya umut bağlayanlar hüsrana giden yolu burada bulabilirler. İsmi biri tüketici diğeri Liones olaraK sempati yaratmak ve inandırıcı olmak için kullanıyorlar ve insanları paralarını almak hortumlamak için resmen aldatıyorlar!!! İndirimli alışveriş yapılacak işletmelerden kazanım sağlanacak para hesabınıza yatırılacak deniyor ancak indirimli anlaşma yapılacak işletme yok!!! Bu rekabet ortamında fiyatların her zaman her an düşebildiği , değişebildiği işletmelerin ve satıcıların düzenlediği kampanya ve promosyonlar ile “KAR PAYLARININ” sabit olmadığı ve sınırlı oluğu gerçeğini ve tüketicilerin “ŞEÇME VE KARAR VERME HAKLARINI” inkar ve reddeden bu anlayışın sınırlaması “TÜKETİCİ HAK VE ÇIKARLARINA AYKIRI” olması nedeniyle reklam yapma yasağında olan bu Avusturya menşeli Hükümet onayılı ancak izinli olmayan faaliyetleri sürdürmekte olan LYONESS DAYANIŞMALI TÜKETİCİ TOPLULUĞU KKTC. TÜKLETİCİLER DERNEĞİ TARAFINDAN “KARA LİSTE BOYKOT KAPSAMINA” ALINMIŞ OLUP İNTERNET WEB SİTESİİNDE KKTC. TÜKLETİCİLER DERNEĞİ tarafından kara liste kapsamına alınmış olup teşhir edilmektedir.

Sizlere Türkiye‘deki “Dayanışmalı Tüketici Topluluğu”nun üyesini nasıl mağdur ettiğini ve bu duruma “Dayanışmalı Tüketici Topluluğu” diye geçen üyelerin nasıl sessiz kaldığını anlatmak istiyorum…

Tahminimce birçok kişi bu şirketin ne tür faaliyetler gösterdiğini bilmiyor. Önce kısaca bu faaliyetlere değinmek istiyorum. Lyoness, başta da söylediğim gibi “Dayanışmalı Tüketici Topluluğu” diye bilinmektedir.

Ne yapar bu Lyoness?

Bünyesinde binlerce potansiyel müşteri ve anlaşmalı üye iş yeri bulundurur. Üye işyerine binlerce “sadık müşteri”, binlerce üyeye de, üye işyerlerinde indirimli alışveriş imkanı sağlar. Bu tür faaliyet gösteren birçok alışveriş indirim kartları zaten piyasada bulunmakta. Peki bu Lyoness‘in farkı nedir?

Farkı; İnternet‘te, orada burada “Ücretsiz” dense de, üye olmak için adı “Kapora” diye geçen 330 TL‘i (minimum) vermek zorundasınız (İsteğe bağlı olarak 4400 TL‘e kadar gider).Ayrıca “İndirimli Alışveriş”in yanısıra size Network (Pazarlama) yapma fırsatı da tanır.

Nedir bu Network Pazarlama?

Network Pazarlama, şirketlerin mevcut ürünlerinin pazarlamasını bünyesindeki üyelere yaptırarak karı, üyeleri arasında belli bir oranda paylaştırdığı sisteme denir kısaca.

Lyoness‘te üyelerine “Sadece alışveriş yapıp indirim kazanmakla yetinmeyin. Lyoness sistemine dahil olacak yeni üyeler bulun, kartı pazarlayın ve onların yatırdıkları kaporalardan gelirler elde edin” der. Tabi bu kaporalardan elde edilen gelirler doğrudan değil dolaylı yoldandır. O kadar detaya girmeyeceğim. Detayları Lyoness Bilgilendirme Toplantılarına katılarak öğrenebilirsiniz.

Merkezi Avusturya olan Lyoness Türkiye 2009 Sonbahar‘ın da Türkiye‘de resmi olarak “Lyoness Kart Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.” adıyla açılıyor. Üyelerine baştada dediğim gibi anlaşmalı üye işyerlerinde indirimli alışveriş vaad ediyor. Sisteme inandıysan en az 330 TL şirketin Yapı Kredi Bankası hesabına yatırmanı istiyor. Bu rakam ilk zamanlar 150€‘ydu. Bir dönem Euro‘nun 2.10‘lara fırladığı zamanlarda euroyu 2.2‘e sabitlediler ve o tarihten sonraki giren üyeler 150€ yerine 330 TL ödemeye başladı.

Nasıl girilir bu sisteme?

Lyoness Kart Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.‘nin Yapı Kredi Bankası hesabına 330 TL (150€) yatırılır. Para yatırıldıktan sonra dekondun fotokopisi, TC Kimlik önlü arkalı fotokopisi, Üyelik formu fotokopisi ve Pozisyon Yerleştirme Listesi diye geçen liste tamamlanıp şirkete e-posta veya fax yoluyla gönderilir. Gişiriniz ise eğer şirketi o gün ararsanız gün içinde, aramazsanız e-postanızı ne zaman görürlerse o zaman yapılır.

Şirket Türkiye‘nin birçok şehirinde sürekli bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor. Mevcut üyeler bu toplantılara tanıdıklarını davet ediyor ve tanıdıklarınında bu sistem hakkında bilgilenmelerini istiyorlar. Sunumu yapan kişiler çok etkileyici şekilde sistemi anlatıyor ve salondaki kişilere “Üyelik ücretsizdir. Sadece sistemde yerinizi almak için “Kapora” ödemeniz gerekmektedir. Baktınız olmuyor, ben bunu yapamayacağım dediniz şirket size paranızı %25 kesintili olarak iade eder, sizi asla mağdur bırakmaz” diyor. Uygulamada doğru. Sistemden çıkmak isteyenlere parasını %25 kesintili (Ortalama 80 TL kesinti) olarak iade ediyor. Fakat şirket bir süre sonra kendi başına bir karar alıyor ve “Artık iade yapmayacağız!” diyor. Bunu üyelerine resmi olarak duyurmuyor. Sadece bilgilendirme toplantılarına gelen üyelerine ve şirketle sürekli irtibat halinde olan üyelerine duyuruyor. Diğer üyeler ise bu sonradan çıkma kuraldan bihaber kalıyor. Bu kural şirketin dediğine göre 01.06.2010 tarihinden itibaren girişleri yapılan üyeleri kapsıyor.

Esas olay bundan sonra başlıyor…

Sisteme benim tavsiyem ile giriş yapan bir arkadaşımın kaporası (330 TL) ve evrakları 31 Mayıs 2010 tarihinde Lyoness Türkiye Ofisine gönderildi. Lyoness ofisindeki çalışanlar bu arkadaşın girişini 5 Haziran 2010 tarihinde yaptı. (Bir kere burda baştan bir geciktirme var.) Normalde her üyenin girişi evrakların gönderildiği gün teyid alındıktan sonra yapılırdı ki o zaman Lyoness‘in bu kadar çok üyesi de yoktu… Ortalama 2000 üyesi vardı.

Bu arkadaşım sistemden çıkmak istediğinde ise Lyoness ortaya bir sorun çıkartıyor. Dedim ya; Şirket, üyelerini resmi olarak bilgilendirmeksizin bir karar alıyor ve bunu sadece toplantılara katılan ve şirket çalışanlarıyla sürekli irtibat kuran üyelere duyuruyor. Ve arkadaşımın para iadesini “2010 Haziran ayı sonrası girişli üye” olduğu için yapmıyor.

Bahsi geçen arkadaşım ile aynı koşullarda giren başka bir arkadaşım 2010 yılbaşında benimle birlikte sisteme giriş yapmıştı. O sistemden çıkmak istediğinde para iadesini gerçekleştirdiler. İkisi de aynı koşullarda girdi. Aynı sözleşmeye imza attı. Ama birinin para iadesini yapılırken diğer arkadaş mağdur bırakıldı. Ve o sözleşmede geçen madde aynen şu şekilde:

“10.3. madde: Müşterinin bir avans ödemesi yapmış olması halinde, sözleşmenin feshi Müşteriye bu avansın geri ödenmesini talep hakkı vermez…”

Sunucular seminerlerde bas bas bağırıyordu zamanında, “Vazgeçerseniz paranız iade ediliyor, hiçbir risk yok!” diye. Ama sözleşmeyi nasıl olsa okumuyor kimse diye de 10.3. maddeyi ekliyorlar sözleşmeye. Bunun adı “arkasını sağlama almak”. Bu konuyla ilgili Lyoness çalışanlarından Serkan Uğur‘un telefonda bana verdiği cevap şu şekildeydi: “İnsanların şuan cebinde kredi kartları var. Bunları almak için 500 sayfalık sözleşme imzalıyorlar. Kaç tane maddesini okuyorlar?” İşte kimse okumuyor diye de fırsattan böyle istifade ediyorlar ve “İşine gelirse yaparsın, gelmiyorsa yapacak bir şey yok. Şöyleydi böyleydi demek geçerli değil!” diye küstahça cevaplar veriyorlar. (Bu konuşmalarda hala elimde mevcut.)

Bir detay daha belirtmek istiyorum. Parasını iade alan arkadaşıma, parası Yapı Kredi Bankası aracılığıyla adına havale olarak yapıldı. Ancak banka normal koşullarda her işlem sonrası işlem yapan kişiye dekont veya makbuz verir. Ancak banka çalışanı arkadaşıma hiçbir kağıt vermemiştir. Sebebi sorulduğunda ise cevap: Şirketlerle yaptığımız anlaşmalardan dolayı size makbuz veremiyoruz.” olmuştur. Bunun anlamını size şöyle anlatmaya çalışayım:

TC yasalarına göre; Şirketin mevcut şartnamesi herkes için birdir. Eğer bir üyesini şartnamedeki bir maddeden muaf tutarsa öteki üyesine hak talebi doğar. Dolayısıyla eğer parasını geri alan arkadaşıma banka makbuz verseydi, parasını alamayan diğer arkadaşım o makbuz ile tüketici haklarına başvurabilir ve mağduriyetini kanıtlayabilirdi. Ancak ortada o kadar büyük bir dümen var ki…

Lyoness‘in gerçek yüzünü daha fazla anlatmaya gerek yok arkadaşlar. Yılmaz Erdoğan‘ın Neşeli Hayat filmini yaşadık, geçirdik. Bu yaşananlar hepinizin kulağınıza küpe olsun. “Zengin olcaksın!” laflarına inanıp yarın öbür gün bizim yaşadığımız problemleri yaşamayın… Herkese mutlu, sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder