KKTC TELSİM /VODAFONE

  • Adınız Soyadınız: Günay Yılmaz Yıldırım
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: İletişim
  • Şikayet Tarihi: 11/12/2020

Merhaba, öncelikle iyi çalışmalar
Bu şikayeti Türkiye’den sizlere yazmaktayım.
KKTC’de seyahat sektöründe çalışmaktayım.Pandemi sürecinden dolayı ücretsiz izne ayrıldım.
Ağustos ayında Mobil Hattımı KKTCELL’den KKTC Telsim/Vodafone operatörüne taşımak için internet üzerinden başvuru yaptım.Ve hemen arandım.Hattı taşıyacak olan arkadaş çalıştığım şirkete geldi. Taşıma yaparken hattımın 23 farklı ülkede kullanılabileceğim söylendi.Ve orada sadece Numara Taşıma Formunu imzalattı ve hattımı teslim etti.Söylediği gün ve tarihlerde hattım açıldı. Fakat abonelik sözleşmesini imzalatmadı. Bana hat açılmadan önceki gün evrakları şirkete getirip imzalatılacağı söylendi.Bende kabul ettim.Whatsapp uygulaması üzerinden bana bir gün söylendi müsaitseniz imza için geleceğim denildi. Ben müsait olduğumu ancak şirkette olamayacağımı söyledim. (Çünkü şirkette vardiyalı olarak 1 hafta çalışıp, bir hafta çalışmamaktaydık.)Söylenilen günün bir gün sonrasında da gelebileceğini söyledi. Bende geçiş sürecini uzatmak istemediğimi ve kendisinin bir yer belirlemesini söyledim imzaları atmak için.Hattımı getiren personelde sürecin başladığını ve (bir tarih verdi )belirttiği tarihte hattı kullanabileceğimi söyledi.Ama belirttiği tarihten önce imzaları alabilirse daha iyi olacağını söyledi. (Bütün Whatsapp konuşları durmaktadır.)Söyledikleri tarihtede gelmediler. Problem yaşamaması için ben evrakları imzalamadığımızı beyan ettim yine tarih verildi. Fakat gelinmedi.Ve sözlemeşme hala imzalanmadı.
19 Eylül 2020 tarihinde Türkiye’ye geldim. Uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiği zaman telefonumu açtım.(KKTC telefonu ve hattı ,Tr kaydı yok)Servis yok yazısıyla karşılaştım.Yanımda Tr telefonu vardı hattı ona taktım o telefonda da çalışmadı.Havalimanında ki vodafone bayiine gittim.Durumu anlattım.Hâtanın KKTC Telsim /Vodafone operatöründe olduğu söylendi. Bana maalesef ellerinden bişey gelmeyeceğini ve daha önce de böyle bir durumla karşılaşlaşan başka insanlarında olduğunu belirttiler.(Havalimanında iç hatlar aktarmamı beklerken ailemle iletişim kuramadığım için oradaki pahalı kiosklardan internet paketi satın aldım.)

Hattımın son ödeme tarihi her yın 22-23 ü sanırım. İlk faturalı TR Turkcell hattan aradım.Belirttiğim son ödeme tarihinden sonra aradım.Çünkü hiçbir hattan ulaşamıyordum.Durumlarda belli, Müşteri hizmetlerine bağlandım.Durumumu belirttim.Data ayarlarınızı güncelliyorum.Telefonu kapatın 5 Dakika sonra açın denildi. Belirtilen işlemi yaptım fakat maalesef hiçbir şey düzelmedi.Bir sonraki arayışım 30 Kasımdı .Durumu yine belirttim. Bana borcumdan kaynaklı olduğu söylendi.Telefonun ve hattın kktc ürünleri olduğunu anlattım.Ve borcumdan dolayı olsaydı Tr ye indiğimde daha son ödemesine 3-4 gün vardı.Neden açılmadı dedim. Mağdur oluyorum dedim.Müşteri hizmetlerine faturamın yenilenmesini istemediğimi belirttim. O da tamamdır mağdur olmamanız için hattınızı 48 saatliğine aktif ediyorum ve bu durum için müşteri hizmetlerinin bana 1-2 iş günü içerisinde verdiğim tr numarasından ulaşacakları söylendi.Fakat arama olmadı.Ben onları aradığımda bana ulaşamadıklarını belirttiler. Bu arada maalesef hat yine aktif olmadı. Türkiye Turkcell ve Turk Telekom operatörlerinden belirttikleri numaraya ulaşmaya çalışıyorum ulaşamıyorum. Ve ne hikmetse bu aramayı yapmadan 10 gün kadar önce hat açıldı.Hat 20 Dakika sonra tekrardan kapandı. Bir firmaya ödeme yapmadığım için icra birde banka kredisinin ödemesinin bayağı geçtiğini düşen 2 mesaj ile öğrendim. Bankada KKTC hattım kayıtlı olduğu için Annemin korona ve benimde korona
virüs temaslısı olduğumdan dolayı bankaya gidemedim.Banka müşteri hizmetleride telefon numarama gelecek olan şifre olmadan işlem yapamayacağını belirtti. Ben Eylül Ayının 19 una kadar kullanabildim. Ekim ve Kasım aylarının ücretlerini müşteri memnuniyeti için almayacaklarını sadece Eylül ayı kullanımı ve Açma kapama bedellerini ödememi istediler. Müşteri temsilcilerinin konuşma şeklindende maalesef memnun kalmadım.
Konuyla ilgili yardımlarınızı arz ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.(yukarıda belirttiğim telefon numarası Tr hattımın numarasıdır. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder