KIBRIS EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLADIĞI İDDİA EDİLEN HEBO YAPI TÜKETİCİNİN (İKİBİN TL) 2000 TL’SINA TENEZZÜL ETMESİ SONUCU “KARA LİSTE VE BOYKOT” KAPSAMINA ALINDI!!!

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Basın Bildirisi

HEBO YAPI KARA LİSTE BOYKOT KAPSAMINDA!!

KIBRIS EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLADIĞI İDDİA EDİLEN HEBO YAPI TÜKETİCİNİN (İKİBİN TL) 2000 TL’SINA TENEZZÜL ETMESİ SONUCU “KARA LİSTE VE BOYKOT” KAPSAMINA ALINDI!!!

TÜKETİCİLER DERNEĞİ BAŞKANI TÜKETİCİNİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE HEBO YAPI SORUMLUSU BUSE ÖZALP İLE TEMAS KURUYOR!… TÜKETİCİYE 10 GÜNDE İŞİ TESLM ETME SÖZÜ 4 HAFTA GEÇMESİNE RAĞMEN YERİNE GETİREMEYEN ŞİRKET PEŞİN ALDIĞI 2 BİN TL PARASINI İADE ETME KARARI ALDIĞINI TEYİT EDİYOR!!! BUNA RAĞMEN TÜKETİCİYE PARASINI BUGÜNE KADAR  İADE ETMEKTEN İSRARLA KAÇINAN HEBO YAPIYI TÜKETİCİLERİN HAKLARINI HAKKI İLE KORUYAN TÜKETİCİLER DERNEĞİ “KARA LİSTE VE BOYKOT” KAPSAMINA ALMIŞ BULUNMAKTADIR!!! ŞİRKET DİREKTÖRÜ SONER HEKİM

 

Başvurunun Durumu: Başvuru Kabul Onay Aşamasında
Başvuru Tarihi: 24/10/2015
Şikayeti Yapılan Firma/Kurum: hebo yapi
Başvuruyu Yapan: Ergin Akalpler

 

KKTC. TÜKETİCİLER DERNEĞİ,

LEFKOŞA

Hebo yapi ile yaptigim sozlesme uyarinca 3 garajdan birincisinin yapimi icin odeme yaptim ve garajin en gec on 10 gun icerisinde teslim edilecegi tarafima sozlesmede de belirtildigi gibi bildirildi. Ancak orada calisan Buse Ozalp hanim ne yazik ki 15 gun gecmesine ragmen ne telefonlarima cikiyordu ne de bilgi alabiliyordum. Ancak orada calisan Serkan bey her gun bana abi geleceyik diyerek iki gunde bir yeni bir tarih vererek geleceklerini temenni ediyordu. Bu garip davranislari nedebi ile Hebo yapiya tekrar gitmek zorunda kaldim. Buse hanim gayri ciddi bir tavirla merak etme uygun olunca gelecekler diye tavir koydu. Ben de bunun sozlesmeye uygun bir tutum olmadigini soyledim. Daha sonar kendisine sozlesmede de ayrintili bir sekilde belirtildigi halde malzemenin neden pazartesi gonderildigini ve gelen malzemenin niye boyatilmamis oldugunu sordum. O da cuma gunu iseri vardi dedi. Ben de Cuma gunleri musait oldugumu ve garajin o gunlerde yapilmasinin sozlesmede yer aldigini hatta malzemenin boyatilip gonderilmesi gerektigini soyledim bunu da sozlesmede yazmistiniz dedim. O da derdin boyadir yani boyatirlar da getiriler diye yine garip uslubunu devam ettirdi. Derdim falan yok dedim sadece boyanin firmada yapilmasi ve 10 gunde yapilacak isin 3 haftadir neden yapilamadigini sordum. O da vakit olmadi gibi garip gerekcelerine devam etti. Ben de bu hafta sonuna kadar yapilmasini isterim dedim yada para iade yapilsin siz yogunsunuz baska yerde yaptirim dedim. Daha fazla gecikme olmasin lutfen diye israr ettim. Fakat bir hafta daha gecmis olmasina ragmen ne garaj yapildi ne de odenen para iade edildi. Aradigim zaman yine kimse telefona cikmiyor sadece serkan be ne yapayim abi diye bana durumu anlatmaya calisiyor. Buse Ozalp’ in musteriye gosterdigi gayri ciddi davranis ve sozlesme metnine sadik kalinmadigi icin Hebo yapidan sikayetci oluyorum. Sozlesmenin feshini ve paranin iade edilmesin ilstiyorum.

 

Ergin Akalpler

0533 834 202
HEBO YAPI…………Direktör Soner Hekim

Tel o.:….2323101……

BUSE ÖZALP

  1. Tel: No.: 0533 8642741

 

KKTC gayrimenkul sektörüne bambaşka bir alternatif kazandıran, yatırımcıya pratik ve hesaplı konutlar sunan Hebo Yapı, sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor..

90 iş günü gibi çok kısa sürede teslim ettiği çelik yapı projeleriyle dikkat çeken firma, kamu kuruluşlarına desteğini sürdürüyor..

Yüzde yüz yerli üretim ile Kıbrıs ekonomisine geniş büyük katkı sağlayan Hebo Yapı, bu kez sağlık hizmetleri için sahada.. Protokolü imzalanan Çamlıbel Sağlık Ocağı’nın temel atma töreni vardı..

Köy meydanı kalabalıktı.. İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Sağlık Bakanı Dr.Ahmet Gülle, Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, 39’uncu Mekanize Tümeni Kurmay Başkanı Kurmay Albay Bülent Meydanlı, Hebo Yapı Direktörü Soner Hekim, Çamlıbel Muhtarı Osman Mısırlısoy, Çam-Sev Başkanı Adıgüzel Akdeniz, bakanlık yetkilileri, bazı milletvekilleri ve üst düzey yetkililer köy meydanındaki törene katıldı..

Hebo Yapı mimarı Gülsen Büyükadam projeden başlıklar verdi.. Sağlık ocağına Cemal Hekim’in adı verilecek, 330 metrekare büyüklüğünde olacak.. Binanın 240 metrekasei sağlık ocağı, 90 metrekaresi ise kaymakamlık binası olarak kullanılacak..

Girne Kaymakamlığı Çamlıbel Hizmet Binası ve Cemal Hekim Sağlık Merkezi adı ile tek çatı altında inşa edilecek bu kamsalı yapının ortalama maliyeti 300 bin lira olarak hesaplandı. Bu maliyetin tamamı Hebo Yapı tarafından karşılanacak.. Çalışmaları başlayan merkezin, 4 ayda teslim edilmesi bekleniyor..

Bir ev için yıllarca beklemek yok, tüm ayrıntılarıyla teslimat süresi sadece 90 iş günü.. Mutfağı küçük, salonu kullanışsız gibi önyargıları da unutun.. Çünkü standart üretimi almak zorunda değilsiniz, siz nasıl istiyorsanız, onlar onu yapıyorlar. Yani evin şekli şemali, rengi, dizilimi tamamen  sizin hayal gücünüze bağlı..

Yok artık’ dediğinizi duyar gibiyiz, o yüzden hemen girelim konuya. İnşaat sektörünün sıkıntılı günler geçirdiği KKTC’de, hızla büyüyen bir sektörü anlatacağız sizlere.. Çelik ve prefabrik yapıları konuşacağız. Konuğumuz sektörün lider firmalarından Hebo Yapı’nın direktörü, Soner Hekim..

Ekonomi Kıbrıs Prestige’in yatırım köşesine hoşgeldiniz Soner Bey. Müteahhitler sıkıntıda, inşaat firmaları kriz var diyor. Sizde işler ne durumda?

Şükürler olsun.  İnşaat sektörü yavaşladı ama bizim işler de yükseliş bile var. Çünkü insanlar bu bina türünü tanıyor artık. Yurt dışında, özellikle de Amerika ve Avrupa’da bu tarz yapılar olduğu için, algı değişti, herkes prefabrik ve çelik yapıya sıcak bakmaya başladı.

Çünkü bu evler depreme dayanıklı.. Rutubet ve nem sıkıntısı yok. Çok da uzun ömürlü. Bir de betonarme binalarla kıyaslarsanız ciddi bir fiyat farkı var. Bizim yapılarımızla betonarmeleri kıyaslarsanız, bahsettiğim fark minimum yüzde 30.. Yani bu yapı tarzı daha ekonomik. Vatandaşın maaşı belli, geliri belli. O yüzden bütçesini en iyi şekilde ayarlamaya çalışıyor. Artıları da alt alta sıraladığında, yolu bizimle kesişiyor.

Yıllarca ‘prefabrik’ denince vatandaş hep uzak durdu. Kulaktan kulağa duyduğu kadarıyla, hep derme çatma bir yapı canlandı gözünün önünde. Aslında öyle olmadığını nasıl öğreniyorlar? Yani önyargıyı nasıl aşıyorlar?

Zamanla aşılıyor bu önyargı aslında. Biz binalar yaptıkça, vatandaş yapılarımızı gördükçe düşünce ve görüşleri değişiyor ister istemez.. Kimileri hala duvarların kartondan olduğunu, vurulunca kırılacağını bile düşünüyor. Gelin, deneyin diyoruz. Denedikten sonra anlıyorlar malzemenin kalitesini.  Tabi önyargının farklı sebepleri de var. Üzerimizde bir de müteahhitlerin baskısını hissediyoruz. Bizi sektöre rakip olarak gördükleri için, bu yapı modelini kötülüyorlar her fırsatta. İnsanlar çelik ve prefabrik yapıyı tam olarak tanımadıkları için, olumsuz yönde ikna etmeleri de kolay oluyor.

İnşaat firmalarının bu yaklaşımına defalarca ben de şahit oldum. Fakat karşı tarafı kötülemek yerine, bir an önce kendilerine çeki düzen vermeleri şart. Hem Türkiye, hem de Kıbrıs’ta inşaat sektörünü yakından takip eden, güçlü inşaat firmalarına danışmanlık hizmeti veren bir reklam ajansı yöneticisi olarak, bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Konut satın alma sürecinde ezber bozan değişimler var son birkaç yılda. Vatandaş artık fiyatı da geçti, zamanında teslimat istiyor. Verilen söz neyse, o gün anahtarını almak istiyor. Çünkü firmalar sözleşmedeki gecikme opsiyonunu o kadar kötü niyetle kullandı ki, müşterinin gözündeki tüm kredi tükendi. Türkiye için de böyle, Kıbrıs için de.. İşte o yüzden müteahhit firmalar artık projeyi bitirmeden, daire satma devrini kapatmak üzere.

Sonuç mu; onların yaptığı bu yanlış, yıllar sonra çelik ve prefabrik yapının yıldızını bir kez daha parlattı. Hebo Yapı da, yerinde üretim ve seri montaj ile bu krizi fırsata çevirenlerden.. Bugün konut siparişi versem, kaç gün sürer montajı ve teslimi?

Betonarme olsa, tamamlanması oldukça uzun sürer. En az bir sene süre verilir. O da hızla yapılırsa. Çünkü bir sene deyip de, 3-4 sene süren inşaatlar da görüyoruz. Biz tüm bu sıkıntıyı, bekleme sürecini, stresi ortadan kaldırdık. Allah’ın izniyle, sadece 90 iş günü içinde bitiriyoruz projeyi. Çünkü ürünlerimiz tamamen yerli üretim, Kıbrıs’ta kurduğumuz fabrikalarda üretiyoruz. Oldu ki aksilik yaşadık ve gecikme oldu. Gün başına 100 lira ceza ödüyoruz müşteriye. Çünkü kimseyi mağdur etmeye hakkımız yok. Ev yaptırıyorsa vatandaş, kirada oturuyor olabilir. Gecikme yüzünden, niye boş yere kira ödesin. Niye bütçesi sarsılsın.

Teslimattaki sürat en büyük avantajı. Ama gelin bu yapıyı ve Hebo’yu biraz daha yakından tanıyalım. Hızlı hızlı soru cevap yapalım..

Hangi amaçla tercih ediyor bu yapıları? Ofis mi, konut mu?

Genellikle bizim yapılar tek katlı ve iki katlı oluyor.  Ofis olarak tercih edenler de var ama genellikle müşteriler konut olarak değerlendiriyor. İşte bu tercihte bir farkımız daha öne çıkıyor. Bizde müşterinin tercih edebileceği konut seçenekleri sınırlı değil. Yani standart yapılardan birini seçmek zorunda kalmıyorlar. Onlar nasıl istiyorsa, biz o tasarımı yapıyoruz. Müşterinin hayal neyse, mimarımızla birlikte aynısını çiziyorlar.

Ne isterse o mu?

Aynen öyle. Hayalindeki evi inşa ediyoruz. Çünkü biz yurt dışından ürün getirmiyoruz. Yerinde üretim yapıyoruz. Ne lazımsa, nasıl bir ürün gerekiyorsa onu üretiyoruz. O yüzden diyoruz ya siz hayal edin, biz yapalım..

Şekil olarak hayalimizi gerçekleştirdik. Peki ısıtması, soğutması nasıl olacak? Olası bir depremde nasıl etkilenecek? Yani ne kadar güvenli bu yapı?

Emin olun ki hem hesaplı, hem de güvenli. Bizim dış duvarımız 18 cm.. Bu 18’lik özel üretim duvar, 92 cm tuğla duvara eşdeğer. Isı yalıtımı için de tavanda komple cam yünü var. Şöyle özetleyeyim farkı; 100 metrekarelik bir dairede 500 lira elektrik parası ödüyorsanız, bu yapıda ödeyeceğiniz para sadece 200 lira. 300 lira size kalıyor.. Aynı zamanda depreme de dayanıklı. Çelik yapı ve prefabrik, riski yüksek deprem bölgelerinde de sıklıkla tercih ediliyor.

Diyelim ki siz evi yaptınız, teslim ettiniz. Ama ben birkaç yıl sonra evin arsadaki yerini değiştirmek istesem. Taşıyabilir miyiz?

Tabi ki. İstediğiniz yere götürebilirsiniz evi. Fakat bu taşınma esnasında yüzde 10’luk bir zayiat verir yapı. O da iç duvarlarda alçıpan olduğu için. Geri kalan iskelette, dış kaplamada, çatıda en ufak sıkıntı yaşanmaz..

Peki dış cephede bir sıkıntı olduğunda, dış cephe hasar gördüğünde tamir ya da değişim mümkün mü?

Baştan söyleyeyim, kamyon çarpmadığı sürece dış cephe kesinlikle zarar görmez. Ama diyelim ki problem var. En ufak sıkıntıda telefon ettiğiniz an geliyor teknik servisimiz. Hemen parça değişimi yapıyoruz.  Dış taraftaki blok vidalarla sökülüp, yerine yenisi takılıyor..

Bu yapı türüyle kaç kata kadar çıkabiliriz?

Kıbrıs’ta şu an hep tek kat ve iki katlı yapılara imza atıyoruz. Ama yakın zamanda üç katlı bir projeye başlayacağız. Ama Türkiye ve yurt dışında sekiz kata kadar çıkılıyor..

Hebo Yapı’nın müşteri portföyünde kimler var?

Müşterimiz genellikle Kıbrıs’ın memur kesimi. Yüzde doksanı yerli halk, yüzde onluk kısım da Türkiye ve İngiltereli vatandaşlar.

Yapılardan, avantajlarından çok bahsettik. Herkesin merak ettiği noktaya gelelim, fiyatlara.. Nedir ortalama fiyatlar? Kaç liradan başlıyor evler?

Fiyatlarımız gerçekten hesaplı. Örneğin 110 metrekarelik tek katlı bir dairemiz var, 3 yatak odalı. Anahtar teslim fiyatı 87 bin 500 lira. Euro değil, sterlin değil, Türk Lirası.. Döviz kuru yükselse de, bizim fiyatlarımız değişmiyor. Bu da müşteri için başka bir avantaj..

Hesaplı fiyatlar güzel. Ama inşaat firmaları hem fiyat düşürüp, hem de müşteriye uzun vadeler sunuyor. Hatta kimileri kendi finansmanıyla taksit yapıyor? Sizde var mı böyle kolaylıklar?

Müşterinin konut sahibi olmasını kolaylaştırmak için biz de anlaşmalar yaptık. Yakın Doğu Bank ile çalışıyoruz bu konuda. Hebo Yapı’nın ürünlerine 10 yıla kadar vade yapıyor banka. Hem de çok cazip faiz avantajıyla. Bugün alıyor vatandaş, 120 taksitte ödüyor..

Banka anlaşmasını, ödeme kolaylığını da iyi düşünmüşsünüz. Sorduğumuz her soruya ikna edici yanıtlar verdiniz. Çelik ve prefabrik yapıyı teoride öğrenmiş olduk. Biraz da Hebo Yapı’yı anlatın bize..

Hebo Yapı olarak, 2004 yılında kurulduk Kıbrıs’a. O günden bu yana devam ediyoruz. Ama dediğim gibi zamanımızın büyük bir kısmı, bu binaları vatandaşa tanıtmakla geçti. Çünkü ciddi bir önyargı engeli var. Yavaş yavaş bu önyargıları kırıyoruz artık. 2010 yılından sonra, herkesin bakışı değişti. Avantajları görünce, kullananlardan yorumları alınca ezber bozuldu ve Kıbrıs halkı bu yapı türünü gerçekten çok sevdi.

 

Yüzde yüz yerli üretim ile, kurduğunuz fabrikalarla ekonomiye çok ciddi bir katkınız var. Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

Biz burada 42 kişilik bir kadroyuz. Ama tesisatçı, elektrikçi, boyacı derken, destek aldığımız arkadaşlarla birlikte 120 kişiye kadar çıkıyoruz. Yerli ustalarla çalışıyoruz her zaman. Tabi bir de hammadde konusundan bahsetmek istiyorum. Benim bir prensibim var. Eğer ben bu ülkede kazanıyorsam, alışverişimi de burada yaparım. Türkiye’den de gidip getirebilirim ihtiyaçlarımızı ama getirmiyorum. Yerli esnafla çalışıyorum..

Herkes krizden bahsederken, siz işlerin iyi olduğunu söylediniz. Var mı yeni yatırım projeleri bu yıl için?

İnşallah var öyle planlarımız. Makine siparişi verdik, dört tane yeni teknoloji ürün gelecek Amacımız işlerimizi daha hızlı yapmak, projeleri daha çabuk teslim etmek.  Ve 17 dönümlük geniş bir arazi aldık. Oraya yeni bir showroom yapacağız, burada da fabrikamızı büyüteceğiz Allah’ın izniyle.

Ne kadar canla başla çalıştığınızı, işinize nasıl sarıldığınızı bilen biri olarak tekrar tebrik ediyorum. Girişte de bahsettiğim gibi, birkaç sorumsuz müteahhit yüzünden piyasayı saran güven bunalımının tam ortasında, krizi fırsata çevirerek güzel işlere imza atıyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyoruz.. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder