Derneğimiz 31 Mayıs Dünya Sigarsızlık Günü “Sigara ve Türün Ürünlerinin” içilmesini “En ciddi Çevre Kirliliği” unsuru olarak ilan etmekte olup kapalı alanlarda olduğu gibi insanların bulunduğu açık ortamlarda da yasaklanmasını talep etmektedir.

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Basın Bildirisi

30 Mayıs, 2015

B A S I N B İ L D İ R İ S İ

44/2008 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası”nın çıkarılmasında “REFORM YAPAN” Derneğimiz
“Kanserin 1. Sırada yer alan en etkili ajanına karşı önemli bir koruma zemini sağlamış bulunmaktadır.”
Derneğimiz 31 Mayıs Dünya Sigarsızlık Günü “Sigara ve Türün Ürünlerinin” içilmesini “En ciddi Çevre Kirliliği” unsuru olarak ilan etmekte olup kapalı alanlarda olduğu gibi insanların bulunduğu açık ortamlarda da yasaklanmasını talep etmektedir.
Derneğimiz 31 Mayıs Dünya Sigarsızlık Günü “Sigara ve Tütün Ürünlerinin” içildiği açık kapalı her ortamı “Risk Bölgesi” ilan etmeke olup tüm bağımlılara “Sigarayı Bırak” çağrısı yapmaktadır.
Yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yasaya uymak zorunda olan eğlence sektöründe ugulama oranın sıfır düzeyinde olduğu ve şans oyunları “GAZİNO SEKTÖRÜ ve MENSUBU TÜM GAZİNOLAR”ın yasaya aykırı olarak “Tütün Ürünlerini Promosyon Olarak”” tüketicilere tüm uyarılarımıza rağmen israrla dağıtmakta olduğu saptanmıştır.
Restorantlarda ise portatif açılıp kapanan bölmeler ilave edilerek yine tüketicilere “Kapalı Ortamlarda Yasak Olmasına” karşı sigara içilmesine olanak sağlanmakta ve yasa tüm cezai müeyyidelere rağmen delinmekte insanların sağlığı hiçe sayılmaktadır. Derneğimiz Rest-Bir’i uyarmasına rağmen üyeleri üzerinde baskı oluşturmaktan kaçınmakta tüketicilerin sağlığını dikkate almamaktadır.
Derneğimiz tüm uyarılarına karşın bu “sağlık tehdidinin ülkemizde yaşanmasına çanak tutmayı çıkarları için mübah sayan “GAZİNO SEKTÖRÜ”nü uyarmakta, aksi halde sektör mensubu “TÜM GAZİNOLAR”ı Derneğimiz “KARA LİSTE” ve “BOYKOT KAPSAMINA” alıp “EYLEM NOKTASI” ilan edeceğini ve işletme sahiibi ile yöneticilerini teşhir edeceğini önemle vurgulamaktadır.

KKTC. Meclisinde 6 Ekim 2008 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe giren yasa tüketicilerin sağlığını ciddi bir tehdite karşı önemli ölçüde koruyacak etkin ve kapsamlı bir uygulamayı öngörmekte olup Yasası”nın 15(I) maddesi ve 15(11). Fıkrası (aşağıda) sigaranın promosyonunu yasaklamakla kalmamakta bunun için gerçek kişiye asgari ücretin yarısı kadar tüzel kişiye ise asagari ücretin 5 katı tutarında para cezası uygulamasına amirdir.

Derneğimiz Sağlık Bakanlığı’nı 44/2008 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası”nı idari para cezası ve cezai müeyyideleri ile uygulaması için göreve davet etmektedir .
Hasan Y. Işık Dernek Genel Başkanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder