Bücürük Lefkoşa ve Needs Baby

  • Adınız Soyadınız: Fikriye
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: ETİKET

KKTC. Tüketiciler Derneği

İyi çalışmalar,

Ülkemizde etiket fiyatları hakkında ciddi sıkıntılar olduğunu hemen herkes bilir. Kimse, yok öyle bir şey diyemez. İlla ki herkes en az bir kez sorun yaşamıştır. Ödeme noktasına gidildiğinde ya fark edilir ya edilmez.

Küçük bir yerde yaşıyoruz, evet adayız da..

Birçok mağaza veya dükkanda ya ürünlerin fiyatları yok ya üzerindeki fiyatla ödediğimiz miktar farklı ya da etiketlerin değişmesi gerektiğinin farkında bile değiller.. Fişler ise hak getire; ya fişsiz satış ya da toplam fiyatla neyin kaça olduğunu bilemezsiniz. Hele de birden fazla ürün almışsanız..

Uzun lafın kısası..

Birkaç ay önce Bücürük Lefkoşa Mağazası’ndan bir şeyler aldık. Ödeme yaptıktan sonra aldıklarımızın miktarında fazlalık olduğunu fark edip hemen söyledik. İçlerinden bir ürün için; yok efendim aslında indirimde bu kadar olurdu, o dönemde fazladan indirimleri varmış da o ürünü okutunca ürünün fiyatı bize söylenilenden 35 tl daha fazlaymıştı falan derken değişim süresi kapsamında hasbelkader o üründe değişim için gittiğimizde hatalarını kabul edip kusura bakmamamızı söylediler. Dedik insanlık hali olur böyle şeyler, o arada başka bir ürün alacak zamanımız olmadığı için (para iadesi de yok ya ülkemizde) başak yapılabilecek bir şey istedik oradaki personelin hoşuna gitmese de “O zaman alacaklı kartı (6ay geçerlilik süresi) verelim de uygun zamanda tekrar uğrarsınız.” düşüncesiyle (fazladan alınan para da dahil) yardımcı olmaya çalıştılar.

Geçen haftalarda ne alacağımız konusunda araştırma yaparken Needs Baby’nin de aynı kişiye ait olduğunu öğrendiğimizde dedik ki alacaklı durumdayız buradan başka bir ürün alalım farkı da ekleyelim de çok zaman geçmeden kapatalım alacak verecek işini. Fakat kendi düzenlerinde stoklarındaki farklardan falan bahsettiler.. Biz de Bücürük’e dönüp durumu anlattık onlar da “Siz ihtiyacınız olan şeye karar verin; biz bir şekilde yardımcı oluruz.” dediler. En azından karşılıklı iyi niyet olduğunu düşünerek teşekkür ettik.

Geçen haftalar içinde ihtiyaçlarımız doğrultusunda (ileriye dönük) ne zaman mama sandalyelerinin fiyatlarını sorduysak hep aynı miktar söylenmesine rağmen alacağımız ürünün net kararı için 31 Mayıs 2018 Perşembe günü Needs Baby’e gittim. Alternatifleri ve fiyatları netleştirerek eşime aktardım. Seçtiğimiz ürünü ertesi gün (1 Haziran) eşim de yakından görmek ve noktayı koymak için oraya gitti. Bana daha önceleri söylenen 599.99tl eşime de aynen söylenmişti. Ürünü onayladıktan sonra Bücürük’e gidip daha önceden yapılan konuşma doğrultusunda personelin yardımıyla işlem tamamlandı.

Eve döndüğünde ne kadar ödediğini sorunca “Vallahi ben da anlamadım; acaba ufak tefek eklediklerinden dolayıdır diye düşünürüm..” deyince ufak tefeklerin toplamını yaptık 95tl, toplam farkla 310 tl civarında bir ödeme yapması gerekirken 410 tl civarı ödeme yapmış. Hemen Bücürük’ü arayıp durumu anlattı; aldıklarımızı karşılıklı teyit ettikten sonra mama sandalyesi fiyatının 700tl olduğu ortaya çıktı. Bize ayrı ayrı zamanlarda söylenilen 600 tlden (599.99tl) bahsedince işler değişti. Öyle bir şeyin olamayacağını söylediler. Bir taraftan da (aynı zamanda) Needs Baby’i aradım. Durumu anlattım; daha önce ürün bilgileri hakkında yardımcı olan personelin sözlerini de hatırlattım. “Evet, etiket elimde doğrudur; 599.99tldir deyip hatanın yarın sabah (2 Haziran) giderilebileceğini bize dönebilmesi için de iletişim bilgileri istemesiyle telefonu kapattık. Ayşegül Hanım ertesi gün akşamına kadar bize dönmeyince biz tekrar aradık. Cumartesi olduğunu unutmuşlar muhasebecileri pazartesi içerde olur; o zaman halledilir diye söyledi.. Yine kimse dönmeyince eşim Needs Baby’e gitti. Söylenilen şu: O sandalye 700 tldir, 599.99 tl olamaz. Hem telefonda konuşan hem ürünü tanıtıp fiyatı belirten personel etikette de başka ürünün adı yazarmış da öyle bir şey olamazmış falan falan.. dedi.

Biz hakkımızı arayınca “Olamaz!” diyebiliyorlar da; tanıtımda, bilgilendirmede yapılan hatalarını kabul etmiyorlar. Ağızlarından çıkanları duymuyorlar heralde..

Ürünü satana kadar her türlü dili dökmeyi bilirler; fakat hatalarını kabul etmezler.. Satış sonrası da yağ misali suyun üstüne kolayca çıkmayı başarıyorlar..

Bu da yetmezmiş gibi kendi ekranlarından satılan malların fiyatlarının fotoğrafını çektirip; eşinize söyleyin içi rahat olsun ürün 700 tldir, demişler…

Bu sözleri bardağı taşıran son damla oldu…

Söz konusu firmadan (Needs Baby) daha önceleri yine bir şeyler almıştık, yine ödememiz gerekenle arada fark olduğunu yola çıkınca fark edince, ertesi gün ürünü ve fişi götürdüğümde aldığım cevap: ürünün etiket fiyatı doğru değilmiş; doğru olan bilgisayardan geçen fiyatmış, napalım yapacak bir şey yok.. Fiyatlar değişti heralde denmişti..

İyi o zaman kontrol edin de başkaları da mağdur olmasın deyip büyütmeden ayrılmıştım.

Soruyorum o zaman bilgisayarlar sizden daha mı bilgili sayın Needs Baby personeli!

Siz;  girdi çıktı, değişiklik, eksiklik, düzenleme ve benzeri işlerle ilgilenmezseniz tüketici ne yapsın..

Kaç kez kapınıza gelsin.

Yani insanız hata da bize mahsus da yok da böylesi..

Kaç kez daha ve kaç kişiye daha…

Birçok yerde etiketler yok varsa da hatalı olduğunu bilinçli tüketiciysek fark ederiz..

Alış – verişe gidildiğinde bir şey değil; birçok şey alındığında farkına varmadan ödediğimiz fazla miktarları göz ardı etmemeliyiz..

Üç beş kuruş deyip bıraktığımız her hak bizi fakirleştirmez ama başkalarını zengin eder.

Değerli tüketiciler; biz sesimizi çıkarmazsak, hakkımızı aramazsak, hiçbir etiketi ve ödediğimiz miktarları bilmezsek daha çok mağdur oluruz.

Değerli KKTC Tüketiciler Derneği, bu durumun değerlendirilmesini ve gereğinin yapılmasını aynı zamanda başkalarının da mağdur olmaması için gereğini bilgilerinize arz ederim..

Fikriye

05428571727

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder