Basın Bildirisi

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Basın Bildirisi

“İNEK ETİ” ve “DANA ETİ” SATIŞ REYONLARINDA ETİKETLENMEMEKTE….HEP PAHALI OLAN DANA ETİ NİYETİNE TÜKETİCLERE VURGUN YAPILMAKTADIR! MEZBAHALARDA VETERİNERLER DANA İNEK TESPİTİ YAPMAMAKTA VE BU VURGUNA ORTAK OLMAKTA PAYLARINI ALMAKTADIRLAR!!!

     B A S I N   B İ L D İ R İ S İ

Kuzey Kıbrıs piyasasında “İnek Eti” ve “Dana Eti” olarak satış reyonlarda etiketlenmekte ve tüketicilere “İnek Eti Dana Eti Diye” satılabilmekte ve vurgun yapılabilmektedir.

Güney Kıbrıs’ta tek ucuz ana tüketim meddesi “Kırmızı Et” olmasına rağmen “İnek Eti” ve “Dana Eti” olarak satış reyonlarda etiketlenmekte ve tüketiciler bilgilendirilmektedirler. Ancak Kuzey Kıbrıs piyasasında bu etiketleme yapılmamakta ve tüketicilere “İnek Eti Dana Eti Diye” satılabilmekte ve vurgun yapılabilmektedir. Derneğimizin önemli bir saptaması olarak “Sırf Uygun Fiyatlı Et İçin Tüketiciler Güney Kıbrıs Marketlerine Gitmesi ve bununla beraber Diğer İhtiyaçlarını da Oradan Temin Etmelerine” karşı “Et Fiyatları” ile iligli ivedi önlemlerin alınmasını derneğimiz zorunlu görmektedir.

Dernek Yönetim Kurulumuz geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Supermarketlerinde tüketim maddelerinin kalem kalem fiyatlarını tespit etmiş ve Kuzeydeki fiyatlar ile yapmış bulunduğu karşılaştırmada birçok tüketim maddesinin ülkemizde daha ucuz olduğunu saptamış bulunmaktadır. Derneğimiz fiyat farklılıklarının olduğu diğer tüketim maddesi lüks emtia için Güney Kıbrıs’a sırf alışveriş yapmak amacıyla gidilmesine gerek olmayacak kadar az olduğunu gözlemlemiş bulunmaktadır. Derneğimiz tüketicileri yanılgı içerisinde olmamaları ve ucuzdur niyetiyle Güney Kıbrıs’ta alışveriş yapmamaları için uyarmaktadır. Son 6 ay içerisinde AB.’nde yaşanan ekonomik kriz sonucu vergilerin artırılması Güney Kıbrıs’ta tüm tüketim maddelerini en az %15 daha pahalı yapmıştır.

Derneğimiz kasapların “Et Vurgununa Son Verilmesi” için yasa ile 1995 yılında yürürlüğe konmuş olan Ölçülerde Metrik Sistem Yasası”na uygun olarak ”Kilo” ölçüsünün kullanılması ve et satış reyonlarına “Karakas” tanımı yapılarak tüketicinin satın alacağı etin “İnek Eti” mi “Dana Eti” mi olduğunu belirten etiketlemenin yapılmasını Tarım ve Doğal Kayanklar Bakanlığı’ndan 31.01.2013 tarihinde ziyaretle yazılı olarak talep etmiştir.

Ülkemizde bugüne kadar hiç “İnek Yokmuş” gibi hep pahalı olan “Dana Eti” satılmış ancak “İneklere Ne Olduğu” sorulmamıştır. Halbuki piyasada tüketicilere satılmakta olan “Büyük Baş Hayvan Etinin %60’ı İnek Etidir.” Bu etin canlı olarak kilosu üreticiden 4.50 TL’sına alınırken tüketiciye azami 15.00 TL’sına satılması gerekirken “Kilosu Canlı 7.00 TL’sı olan Dana Eti” diye tüketicilere 30.00 TL’sına baskın pahasına satılmaktadır. Üstüne üst kasaplar üreticiden bu canlı hayvanları okka olarak satın alıp tüketicilere “KİLO” olarak satmakla yapılan vurgunu katlamaktadırlar.

       Hasan Y. Işık 

Dernek Genel Başkanı. 

        17.02.2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder