Pegasus Havayolları

  • Adınız Soyadınız: Hazan Çağla Ural
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Ulaşım Hava Yolu

21 haziran 2018 tarihinde kızımla beraber Lefkoşa Hatay 17:45 uçuşu için Ercan havaalanı Pegasus check in deskine geldik, kimliklerimizi ve valizlerimizi verdik. Görevli el bagajlarımız var mı diye sorup akabinde bebek arabası ve koltuğunu uçak girişine götürebileceğimiz hakkında bilgi verdi; biz beklerken kendisi yerinden kalkarak başka bir görevlinin yanına gitti, biz beklemede kaldık; ne olduğunu sorduk çünkü bize bilgi vermediler. Overbook olduğu ve uçakta yer olmadığı söylendi. Birinci mağduriyeti bu aşamada yaşadık. Pegasus bilet satış ofisine yönlendirildik ve bize bilet iptali ve iadesi ile ertesi güne yeni bilet; otel rezervasyonu ve transferi ile açık bilet önerildi. Ofisteki şef yerinden kalkmadı ve bize bakmadı bile bunlar olurken.  Kabul edemezdik çünkü zamanında gelmiştik, ertesi güne kızımın doktor randevusu vardı,eşim bizi havaalanına bırakmak için araç kiralamıştı ve iş yerinden yarım gün izin almıştı. Dolayısı ile o gün gitmeliydik. Mağduriyetimiz maddi manevi burada başladı; ertesi gün eşim yeniden izin almak zorundaydı; Girne’de ayrılacak otele gidemezdik eşim nerede kalacaktı,bafrada kiralık evde oturuyorduk ve oraya dönecektik tabiki kiraladığımız araç ile; bu sebeple transfer ve otelden yararlanamadık. Bunun üzerine ertesi günkü uçuşumuz için hataydan eve transfer istedik mecburen. Ertesi gün 22 haziran 2018 saat 22:00 için uçak bileti kesildi; Hatay’da transferimizin yapılacağı iletildi. Ertesi gün Hatay havaalanı Pegasus ofisini arayıp transferim hakkında güzergah bilgisi almak istedim gecenin bir vakti bebeğimle perişan bir halde uçmak zorunda kalacaktım ve yapılmayacak bir transfer bizi ikinci defa mağdur edebilirdi. Nitekim Hatay havaalanındaki Pegasus ofissinizi bir saat boyunca aramama rağmen ulaşamadım; telefona çıkan santral görevlisi çoğu zaman telefona bilerek bakmadıklarını iletti. Hatay’da bulunan bir kaç yerel acenteyi arayarak onlardan alandaki ofis çalışanlarına ulaşıp ulaşamayacaklarını sordum ancak yanıt olumsuzdu. Bunlardan biri abba tur idi. Akabinde internetten bulduğum bir çağrı merkezi numarasından ve çalışanından ısrarlarım sonucu öğrendim ki,uzun süre telefon ve mail sonucu, transferim organize edilmiş. İndiğimde Şöför belli bir merkeze kadar beni bırakabileceğini söylemişti neyseki evim bu merkezden önce idi; aslında orada da bir sorun ile karşı karşıyaydım.Bu yaptığım telefon görüşmelerinin tamamı ücretli hatlarla yapılmış ve faturama yansımıştır. Gelelim açık bilet olayına;

  • 24 temmuz 2018 saat 10:13 te dakikası 1,5 tl olan ücretli hattan açık biletimi dönüş biletine çevirmek için aradım ve tam olarak 18 dakika İbrahim isminde bir görevli ile konuştum; 28 temmuz 2018 tarihine 1 yetişkin ve 1 bebek için 17:10 Hatay Lefkoşa uçuşu için yer konusu da uygunluk olunca bu tarih için mutabık kaldık ve biletimi oluşturup pnr aldığını iletti. Mail atılmasını istedim bana bunun mümkün olmayacağını ancak başka bir bölümden bir yetkilinin beni arayıp onaylayacağını iletti, bu kısmı anlamamıştım çünkü ben biletimi aynı gün ve saat için istiyordum, ve ne onayı idi bu? İbrahim bey bana gün içerisinde aranacağımı iletmişti. Bunun üzerine beklemeye başladım ancak akşam 17:00 a kadar arayan olmayınca  aynı gün 24 temmuz 2018 de saat 17:16 da tekrar arayıp bir kadın görevli ile tam 12 dakika görüştüm. Bana daha ismimi bile sorup kontrol etmeden bile önce asla yardımcı olmak istemedi, ararlar bekleyin ve başka zaman arayın demekten başka bir şey söylemedi, ısrarlarım sonucu ismim ve soy ismimle arama yaparak önceki uçuşumu kontrol ederek yardımcı olabileceğini söyledi. Akabinde adıma kayıtlı 28 Temmuz 2018 için bir rezervasyon olmadığını ve kendisinin yardımcı olacağını söyleyip aynı tarih ve şartlar ile rezervasyon yaptığını ancak yine aynı ismi verilmeyen bölümün arayacağını söyledi! 
  • Ertesi gün 25 Temmuz 2018 de saat 10:36 da arayıp tam 18 dakika Özdemir isminde bir görevli ile görüştüm. Dejavu yaşıyordum sanki yine adıma bilet rezervasyonu olmadığını söyleyip pnr sorduğunda ve yine kendisi yardımcı olacağını söyleyince benimle dalga mı geçiliyor diye sordum; eğer pnr olmadan kontrol sağlanamıyorsa neden diğer görüştüklerim ısrarla pnr vermediler? Her aradığım bana pnr sormuştu oysaki! Bu defa şikayetçi olduğumu ilettim ve şikayetimi aldı bana bir işlem numarası verdi, 24 ila 96 saat içinde şikayetim ile ilgili bana geri dönüşeceği iletildi. İşlem no 00524558 ancak 96 saati geçeli 7 gün oldu! Şaka gibiydi beni arayacak esrarengiz ve gizli bölüm ile görüşüp neyi onaylayacaklarını öğrenmek için sabırsızlanıyorum artık çünkü Özdemir bey de aynı şeyi söyledi. Ayrıca Özdemir beye dün ve önceki gün iki arkadaşın neden rezervasyon yapmadıklarını sorduğumda beni başlarından savmış olabilecekleri anlamına gelen bir ifade kullandı. Kayıtlarda mevcut!!Tahmin etmek Zor değil yine arayan olmadı ve iş başa düştü. 
  • 27 Temmuz 2018 de saat 14:42 de tekrar aradım ve tam olarak 27 dakika konuştum, farkındaysanız her konuşma öncesinden uzun çünkü yine baştan derdimi anlatıyor, yeniden bilet için detayları veriyor ve olumsuz cevap alıyordum; yine öyle oldu bu defa Samet bey çıktı telefona ancak bu defa misafir ilişkilerine bağlandım şikayeti yenilemek ve çözüm bulmak için; yine detayları bulamadı, işlem numarası bir işe yarar diye verdim ancak bununla biletin ilgisi yoktu; 24-96 saat içerisinde şikayet için dönüleceğini yinelemişti sadece. Kendisinin yardımcı olacağını  ve sakin olmamı söyledi çünkü çok sinirlenmiştim 4 gündür profesyonel bir firmanın profesyonel çalışanları ile görüşüyordum. Ama hayalkırıklığı yaşıyordum her defasında, bu görüşmede bir fark vardı kendisi misafir ilişkileri hattında çalışmasına rağmen gayet sert tarzda konuşuyor ve bana sakin olmamı söylüyor hatta dakikası 1,5 tl konuşma ücreti olduğunu söyleyerek sanki 4 gündür kendileri beni ararmış gibi şimdi beni düşünüyordu! Güler misiniz ağlar mısınız. Diğerlerinden bu görüşmenin tek farkı bana pnr vermesi ve ertesi gün mesai saatlerinde arayıp kontrol ettirmemi istedi, aramamı istediği gün benim uçuş yapacağım gündü uçuş saati de 17:10! yani belli değildi yine ver yer yoksa uçamayabilirdim. Mesai hangi saatler arası sorduğumda 24 saat açık dedi; bu nasıl bir tanımdır peki öğrenmek istiyorum, neden mesai saatleri içinde aramam gerektiği? aynı günün gecesi de arayabilirdim! Aynı gün içinde işlem yapılamayabilindiğini iletti ancak bir saat sonra bana verdiği pnr den farklı bir pnr ile mailime biletimiz gelmişti! Yine de ertesi günü bekledim ve uçuş için hiçbir hazırlık yapamadım. Üçüncü mağduriyetti. 
  • 28 Temmuz 2018 de saat 08:57 de tekrar aradım ve tam olarak 11 dakika görüştüm bu defa gözde hanım ile. Kendisine Samet beyin verdiği pnr yi verdim iptal edilmiş dedi; mailime gelen diğer pnr ti verdiğimde biletlemenin yapıldığını söyledi. Kendisine durumumuz hakkında ekranında bir not mesaj önem derecesi gibi bilgilerin olup olmadığını sordum çünkü insana hizmette önemlidir ama yine hayır yanıtını almıştım ve şaşırmıyordum. 3 saat önce havaalanında olmamızı aksi bir durum yaşamamamı için önemle uyarıyordu. Bunlardan başka ne olabilirdiki. Hazırlanıp havaalanına gitmek için sadece 5 saatim vardı. Havaalanında ise bizimle ilgili hiç bir not iletilmemişti. Bu yaptığım telefon görüşmeleri ücretli hatlarla yapılmış ve faturama yansımıştır. 
  • Tüm bu süreçlere ailem de şahit olmuş ve benimle beraber strese girmişlerdir. Ben üç kez dört kez mağdur edildim ve eminimki bilet paramıZın fazlası kadar fatura ödeyeceğim; üstüne ailece yaşadığımız maddi ve manevi zarar, stres,üzüntü,hayal kırıklığı, benim gelişte iznimden bir gün yenmesi, kızımın gece uykusundan mahrum olup perişan bir gece geçirmesi, eşimin ve ailemin diken üstünde acaba transfer yapılacak mı diye telefonun ucunda beklemesi! Hangi birini sayayım yoksa bu kadar işsiz varken dışarda, bir bu kadar  işsizin içerde olmasını mı! Telefon kayıtları dinlendiği taktirde yazdıklarımın hepsinin yaşandığı görülecektir. Maddi manevi mağduriyetimin giderilmesini istiyorum, bu konuda desteğinize inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder