MARKS’ WORLD

  • Adınız Soyadınız: ŞABAN KİRİŞ
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: TV Cihazı
  • Şikayet Tarihi: 18/04/2023
  • Şikayet Görselleri:

Merhaba,
Göçmenköy’de bulunan MARKS’ WORLD firmasından Aralık ayında almış olduğumuz QE55Q60AAU model numaralı 55″ QLed SAMSUNG marka televizyonu 14 Mart 2023 tarihinde kullanmak için açtığımız zaman ekranın yarısı kararmış vaziyette bulduk. Bu konuyu hemen ertesi gün 15 Mart’ta MARKS’ WORLD firmasına fotoğraflı bir şekilde bildirdik. Israrlı aramalarımızın ardından ancak 2 hafta sonra teknik servis ekibi gelebildi. Televizyonu monteli olduğu duvardan alarak bize dönüş yapacaklarını söyleyip ayrıldılar.
Günün sonunda bize yapılan geri bildirimde teknik inceleme sonrasında cihazın içerisine anten kablosundan su kaçtığı iddaa edildi. Bu sebepten dolayı oluşan hasarın 10,000 tl olduğunu ve garanti kapsamında olmadığını söylediler. Gelen haberin ardından firmaya giderek kullanıcı hatası olmayan 3 aylık bir televizyonun nasıl garanti kapsamında olmadığını anlamaya çalıştık. Fakat Firma yöneticisi alaya vurarak 10,000tl masraf yapmak yerine 15,000tl vererek yeni bir televizyon almamızı tavsiye etti.
Bunun üzerine evimizde TV kablolarını döşeyen elektrik firmasına ulaşarak kablolarda inceleme yapmasını talep ettik. Yapılan inceleme sonrasında kabloda her hangi su izine rastlanmamış ve hatta kabloların içerisinde bulunan bakırın dahi renginin değişmemiş olduğunu gözlemledik. Ayrıca çevremizde bulunan televizyon tamircilerine danıştığımız zaman mevcut sorunun tv içerisinde yer alan ledlerden kaynaklı olduğunu ve anten kablosunda bu şekilde bir sıkıntı olsa dahi hiçbir şekilde ledlere erişemeyeceğini öğrendik.
Günün sonunda halen garanti kapsamında olan televizyon kullanıcı hatasından kaynaklı olarak bozulmamış olmasına rağmen MARKS’ WORLD firması yardımcı olmak yerine yüklü bir bütçe çıkararak sorumlusu olmadığımız arızayı bize itelemeye çalışmış ve MARKS’ WORLD firmasında yönetici olarak çalışan şahıs deyim yerindeyse ukala bir tavırla bizi yeni bir televizyon almaya yönlendirmiştir.
İş ahlâkından yoksun MARKS’ WORLD firmasının gerekirse mahkemeye verilmesini ve henüz 3 aylık arızalı televizyonu ayni özellikleri taşıyan YENİ bir televizyonla değişerek mağduriyetimin giderilmesini arz ve talep ederim.
ŞABAN KİRİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder