KKTCELL

  • Adınız Soyadınız: VEDAT AYGUL
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: İletişim
  • Şikayet Tarihi: 28/02/2022
  • Şikayet Görselleri:

Merhaba;

1 Mart 2019 tarihinde Telsim’den KKTCELL’e geçiş yaptım. Geçiş yaptığım dönemde tanımlanan paketimi 1 yıl boyunca kullanmam gerektiği söylendi ve ben buna uydum. 1 Yılın sonunda hattımla ilgili bir işlem yapmadım. Aynı paketi kullanmak istemediğimi söylediğimde Mart ayının sonunu beklememi söylemişlerdi ve ben buna da sabrettim fakat bildiğiniz gibi Pandemi nedeniyle her yer Mart 2020’de kapalıydı ve hiç bir kurum hizmet vermedi. Ben hiç bir işlem yapmadım, uzatma veya iptal gibi bir durum olmadı. Şimdi KKTC’den taşınmak üzereyken, hattımı kapattırmak istediğimde, taahhüdümün olduğunu söylüyorlar. Benim bu firmaya verilmiş herhangi bir taahhüdüm yoktur. Herhangi bir imzam yoktur. 1 Mart tarhinde başlayan abonelik, velev ki paket kullanma sözü olsa bile 12 aylık periyotlarla değerlendirildiğinde, bunun da her yılın Şubat ayında sona eriyor olması gerekir. KKTCELL bunda da haksız, hukuksuz ve aslı olmayan bir dayatmada bulunmaktadır.
Zorbalıkla benden para tahsil etmeye çalışmaktadırlar. Zorbalıkla diyorum çünkü ektede göreceğiniz gibi dilekçeme karşılık tehdit edr gibi korkutma psikolijisi ile ısrarla para talep etmekteler.
Firmanın bu yaklaşımı gerçekten kabul edilemez.
Hattımın cezasız bir şekilde standart tarifeye alınmasını veya mümkün değil ise hattımın iptal edilmesi için gerekli girişimlerinizi rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder