Karafaki Bahçe Restoran_Rayif ÖZYANIK-05428805656

  • Adınız Soyadınız: Mesut ÖZEL
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Restoran

25 şubat 2018 akşamı Kıbrıs Müzik Gönüllüleri Derneğinin misafiri olarak geldiğimiz Lefkoşa’da restoranınızda güzel bir yemek yedik ve keyifli bir akşam geçirdik. Biz İstanbul Tuzla Belediyesi Türk sanat Musikisi Topluluğu üyeleriydik. Yemek sonrası hesabımızı ödedik. Hesapları Pakistanlı bir üniversite öğrencisi aldı. (Gözlüksüz olan). Hesap ödeme sırasında ilk verdiğim kredi kartı TEB Platinum Visa (4894 ********* 1790)’dan çekim yapmaya çalıştı. (pos no:AID A0000000031010) ancak başaramadı. Hatta bu çıktıların biri bende sonra post makinesi değiştirdi. Bu sefer yeni makineden (pos no:  AID A0000000041010) İşbank Maximum kartım ile (5520********2740) ilk yaptığı çekimde başarılı olmadı diye bana bir fiş verdi. Sonra bir çekim daha yaptı. Bu sefer başarılı oldu ve kart hamili nüshasını tarafıma verdi.

Daha sonra Türkiye’ye dönüp hesaplarımı kontrol ettiğimde bir hesap için yukarıda belirttiğim gibi 4 kez çekim yapıldığını tespit ettim. (EK-1 ve Ek-2) Karafa Bahçe işletmecisi olduğunu öğrendiğim Rayif ÖZYANIK’la telefonla yaptığım görüşmelerde, kendi TEB ve İŞBANK kredi kartı dökümlerini defaten göndererek, bu çekimlerden sadece birinin tutularak diğer üçünün (yani toplam 540  Tl.) kredi kartlarıma geri ödemesini yapılmasını rica ettim.

Telefonla bir çok kez anlatmama ve defaten whatsapp’la iletmeme rağmen Rayif ÖZYANIK beni oyalayarak, 28.03.2018 tarihinde İbrahim Şişman tarafından hesabıma 333.22 TL gönderdi. (açıkçası bu miktarı neye gönderdiğini anlayamadım.). Kendisine bunun neye göre hesaplandığını sorduğumda beni Pakistanlı garsona yönlendirdi. Durumu Rayif ÖZYANIK’a tekrar telefonla ve whatsapp’tan ilettiğimde benden belge istedi ve gönderdim. Ancak kendisi, bugüne kadar benden hatalı ve haksız yere aldığı parayı geri ödemedi. Kendi iddia ettiği şekilde 3 çekim yapıldığını gösterebilecek pos makinesi dökümlerini benimle paylaşmadı.

Hukuki Deliller: Kredi Kartı Çıktıları, Mesut ÖZEL TEB ve İSBANK Kredi Kartı Dökümleri, Whatsapp yazışmaları

Neticei Talep: Bu çerçevede tarafımdan haksız ve hatalı olarak tahsil edilen 540 TL.nin kalan miktarı olan 206.78 Tl.ödenmesinin sağlanması hususunda karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder