İlkay Çukurovalı Motors Ltd. (İlkay Motors)(Özdemir Çukurovalı)

  • Adınız Soyadınız: Muhammet Başaran
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Volkswagen

İlkay Çukurovalı Motors Ltd.

İyi günler. Benim sıkıntım yukarıda belirtmiş olduğum galeriden almış olduğum araç ve vermiş oldukları garanti ile ilgili.

İlgili galeriden 09.07.2018 tarihinde Wolkswagen Passat CC marka 2013 model bir araç satın aldım. Araç 2013 model olmasına rağmen düşük km ve göz ile muayene ettiğim zaman iyi kondisyonda olduğun düşünerekten ve satan firmanın da arkadaşım olduğunu düşündüğüm için !!!! başka bir yere kontrol ettirmeden satın aldım.  Fakat arabayı alıp kullanmaya başladıktan birkaç hafta sonra bazı sıkıntıların olduğunu farketim ve ilgili firmaya yani arkadaşıma !!! gittim.

1-)İlk sıkıntım motorun yağ eksiltmesi oldu arabam 8 bin km sonra 1 -1,5 litre arası yağ eksiltti. İlgili firma kendi tamircilerinden başka yere aracımı baktırmamam gerektiğini aksi taktirde garanti kapsamından çıkacağını söyledi. Hal böyle olunca bende mecburen tekrardan servis için arabayı onların tamircisine götürdük. Orada yalnızca araca 1 litre kadar yağ eklendi ve bu sıkıntıların bu araçlarda kronik bir hastalık olduğu söylendi ve bir çözüm bulunamadı. Bu kadar az bir km olan aracın yağ eksiltmesi biraz düşündürücü ? Her ne kadar da hastalıkları olsa.?? Daha sonra benim tanıdığım başka tamircilere gittiğimde ise bu model araçların yağ yakma sorunları genelde 70-80 bin km ve üstü zamanlarda başladıklarını belirttiler.  

2-) İkinci sıkıntım ise aracımın DSG şanzıman. Araç kalkış yapacağı zaman sanki ıslak zeminde patinaj çekermiş gibi bir titreme yapıyor. Yine aynı şekilde bu sıkıntı baş gösterdiğinde ilgili firmaya gittiğimde bana verdiği cevap şu oldu; ‘şanzıman garanti kapsamına girmez’ dedi. Tabii ben şok.?=((/%&’^+^%&   Nasıl olur yani dedin o arabanın farklı bir parçası mı ? diye sorduğumda yine aynen ‘gardaş şanzıman garantiye girmez dedi. Bu arada Lefkoşa’da tanıdık bir makinisti olduğunu söyledi ve bu arabaların ustasının orası olduğunu, mağusa daki makinistlerin hiçbirşeyden anlamadıklarını’ belirterek bir baktıralım oraya diyerekten arabamı baktırması için bıraktım. Saat öğlene beni aradı ve aracın ‘kavrama sorunu yani gılaj değişmesi gerektiğini ve bunun için ise 4 bin tl masrafı olduğunu söyledi.’ Bende tamam dedim onada razıyım yarı yarıya en azından yaptıralım diye sorduğumda yine olumsuz cevap aldım ve sonrasında gelip beni aldı aracımı teslim aldım.

Yani diyeceğim şu ki; Herkim olursa olsun kendi gözünüz ile gerekeni yapmadan, gerekli kontrolleri yaptırmadan babanız dahi olsa güvenip hiçbir iş yapmayın. Özellikle bu ilgili firmadan, aman dikkatli olunuz lütfen. Ben bir dost kazzığı yedim lütfen başkalarıda dikkatli olsunlar. Bir değil bin düşünün. Adam sandık E….. Ağzımıznan Yedik Ayvayı denir buna kısacası.    

İletişim.

Muhammet Başaran.

0533 866 46 27

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder