Gazimağusa CityMall Adidas Bayi

  • Adınız Soyadınız: TOLGA
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Ayakkabı

Nisan 2019 ayında City Mall Adidas bayinden iki adet aynı modelin farklı renklerinde ayakkabı aldık. 

Arkadaşım çok kullanmadığı için onun ayakkabısında sorun yokken benim ayakkabımın sol kısmı yaklaşık bir santim boyutunda yırtıldı. Doğal olarak aldığımız yere başvurduk. Yalnız ayakkabıyı bana arkadaşım hediye olarak aldığı için faturası bende yoktu. 

City Mall da bulunan Adidas bayi bize faturamız olmadığı için 4 aylık ayakkabıya bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ben ve beraber aldığımız arkadaşım, alındığı yaklaşık tarihi ve Faturada kayıtlı olan ismi söyledik. Sistemden faturayı buldular ama dediler sizde fatura olmadığı için alamayız bir işlemde yapamayız. 

Yani tüketici olarak benim faturam elimde yok ama hepimiz biliyoruz ki firmalarda kalan birer nüsha fatura ve sistemleri var ki sistemden bizim aldığımız tarihe kadarda herşeyi söylemelerine rağmen sırf elimde faturam yok diye fatura kayıp diye işlem yapılmadı.

Ben bu konudan çok rahatsız oldum sonuç itibariyle bu beleşe alınan bir ürün değil. parası verilerek alınmış bir ürün ki nasıl oluyor da böyle büyük bir firma adına sahip bir iş yeri böyle ufak şeyler peşine koşuyor.

 

Ben şu anda gerekli yerlere gerekli mailleri atarak gerekli mağduriyetimin giderilmesi için bir tüketici olarak başvuracağım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder