Depreli ltd (Halil Depreli)

  • Adınız Soyadınız: Hüseyin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: MOBİLYA

Sayın Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz IŞIK,

Depreli ltd. firmasından 19 Temmuz 2018 tarihinde 5,600 TL değerinde, kiralamayı düşündüğüm dairem için mobilya satın aldım. Ertesi gün mobilyanın 4,000 TL tutarını kredi kartımla ödedim (kartın limiti yetmediğinden tümünü ödeyemedim).

23 Temmuz 2018’de firma sahiplerinden Ömer Depreli’yi arayarak ikinci el mobilya bulduğumu ve mobilyaların tümünü iade etmeyi rica ettim. Kabul edemeyeceğini söyleyince, en azından 1,200 TL değerindeki kanepeyi iade almasını rica ettim. Muhasebecisine sorup ertesi gün beni arayacağını söyledi, 

24 Temmuz günü saat 18:00 civarında yaklaşık 20 dk kadar telefonda konuştuk, ancak iade konusunda uzlaşamadık. Çünkü iadesini istediğim kanepenin kdv sini devlete ödediğini ancak kdv ve taşımacılığını ödediğim takdirde iade alabileceğini söyledi.

Bende KDV ödeme konusunda hata olabileceğini, çünkü kdvnin mal satıldığı üç gün içinde devlete ödenmediğini, müteakip ayın en geç 21’ine ödendiğini, bu nedenle kdv hariç taşımacılığı ödeyebileceğimi kabul ettim. Ancak o bunu kabul etmeyerek kalan bakiyeyi ödememi kanepeyi iade almayacağını söyledi. 

Bugün tekrar firmaya bizzat giderek yüzyüze konuşup uzlaşma sağlamak istedim. Sabah 10:00 sularında firmada Halil Depreli bey ile görüştüm ve taşımacılığın emeğini ödemeyi yapabileceğimi söylediğimde, “ben hammal değilim karşılığını” verdi ve sattığım malın geri alma prensibi olmadığını belirtti.

Bende kendisine güney komşumuz dahil Avrupa ülkelerinin tümünde Tüketici (İnsan) haklarına göre gerekçe göstermeksizin satın alınan malın 7 gün içerisinde iade edilebileceğini söylediğimde, karşılık olarak müşteri insan ise insan hakkına göre davranılır” dedi.

Ben sana insanlık dışı ne yaptım ki diye sorduğumda ise, emeğine saygısızlık ettiğimi söyledi. Kalan bakiye borcumu da istemediğini konuyu avukatı Serhan Çınar beye aktardığını ve işyerini terk etmemi söyledi.

Kohlberg’in Ahlak Gelişim Kuramının en üst düzeyi olan “Evrensel Ahlak İlkeleri” kanunların üzerinde bir düzey ve çağdaş hümanist bir yaklaşım içermektedir. Avrupa Ülkeleri düzeyinde yaşam biçimi içerisinde olan bizlerin layık olduğu şekilde birbirimizin haklarına saygı göstermemiz gerektiği inancı ile konuyla ilgili desteklerinizi bekler saygılar sunarım.

 

Hüseyin Bayraktaroğlu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder