Ciddi Mutfak Girne KKTC

  • Adınız Soyadınız: Gülnur Akıncı
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: MOBİLYA
  • Şikayet Tarihi: 06/09/2021
  • Şikayet Görselleri:

Ciddi Mutfak’la yeni aldığım site içindeki dairemin mutfak, yatak odaları, antre ve banyo dolaplarını folyo kaplama yerine kaliteli parlak lake boyalı yapılması üzerine anlaştık. Müteahhit firmaya bu işlem (boya) farkı için 3500 Sterlin fatura çıkarıldı.
Taahhüt edildiği gibi 15.Eylül.2019 da teslimat olmadığı gibi mobilya takılmaya bile başlanılmadı. Yurtdışında yaşadığımız ve işimize dönmek zorunda olduğumuz için bekleme şansımız olmadığını anlatmak üzere aradığım şirket sahibi Hüseyin Ciddi Bey için “Müşteri memnuniyeti/hizmeti” gibi bir olgu olmadığını bizzat yaşadım. 25 yıl müşteri hizmetlerinde görev yaptım. Hayatımda müşterisi ile bu şekilde aymaz, kibirli ve inanılmaz saygısız iletişim kuran bir şirket sahibi görmedim.
Beyefendi kendi fabrikasında üretilen mobilya kalitesi için felaketin ispatı olan ürünleri görme ihtiyacı duymadığı gibi bizim taleplerimizi de red etti.
Kendim Avrupa’da satış, dekorasyon, iç mimarlık ile ilgilenen, okulunda eğitimini almış bir boya ustasıyım. Bu mobilya doğru ekipman ve ustalar olmadığı için yapılamadığını ilk görüşte anladım. Fakat iş işten geçmişti.
Müşrerisine mobilya’yı zamanında teslim etmek gibi bir kaygı taşımayan şirket,
(yabancılardan ev anahtarı alarak iş görüyorlarmış) aylarca sürüncemede kalan, acenta oto boyası kalitesinde cığıl coğıl parlak olması gereken lake boyanın 20 yıllık eski arabadan daha beter durumda olduğu için, üç kez bize emrivaki yaparak, dolap kapakları tekrar tekrar gitti geldi boyandı, sökülüp takıldı. Her seferinde boya daha berbat bir hâl aldı. Kapak dışındaki mobilya duvar ve kasaların defolu olması kimseyi ilgilendirmedi. Boyası hatasız olan tek parça yok.
Beyaz eşyamız aylarca ortada kaldı. Yurtdışında ikamet ettiğimiz için uçak bileti ve otel masrafları çıktı. Şuan maddi olarak 6700 Sterlin zararımız var. Maddi zararın yanında manevi zararı rakamlarla ifade etmek mümkün değil. Bütün evimiz İtalyan duvar kağıdı ile kaplı. Mobilya’yı takip çıkarırken duvarlara zarar verildiği gibi, mobilya’yının iadesi için hepsini sökmek demek duvarlar mahvoldu tekrar 4000.-Sterlin zarar demek. Bu yüzden mecburen aylarca süren düzelttirme çabaları, hak arama mücadelesine girdik ve sonucunda resmen sinir hastası olduk. Ciddi Mutfak Girne “Hayallerinizi gerçekleştiriyoruz” sloganı ile reklam yapıyor. Bizim ise yeni aldığımız evimize dair hayallerimizi yıktı. Defolu ürünleri her gün, her an görmek birde üstelik bu rezalet için para ödemiş olmak çok kötü bir durum.
Bir şirket kaliteli mal üretimi için gerekli ekipman ve işin ustası elemanlara sahip değilse sözkonusu üretim için taahhüt verip astronomik rakamlara satamaz!
Bu dünyanın her yerinde nitelikli dolandırıcılığa girer. KKTC de kural, yasa yok diyenler bu kurallar ilk önce vicdanda olmalı. En az on şirket ile alışveriş yaptık, usta şirket sahibi eleman gördük. Hepsinden inanılmaz mutlu ayrıldık hatta dost olduk. Ermataş, Halos, Tepe Home, Özyüksel Mobilya, Acapulco Otel tüm ekip ve sahipleri, Pia Bella otel müşteri hizmetleri, Kavanlar Yapı şirketi ve sahibi Fahri Kavan Bey ve daha nicelerine minnet ve şükran borçluyuz.
Biz hakkımızı istediğimiz gibi uzun vadede ülke ekonomisine zarar veren, kötü örnek işletme sahibinin yaptığı hatanın bedelini ödemesini, tüketicinin yolunacak kaz olmadığını görmesini sağlamak amacıyla buraya başvurduğumu belirtmek isterim. Saygılarımla Gülnur Akıncı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder