ARGAS BOSCH

  • Adınız Soyadınız: Ergin AKALPLER
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: EV ELEKTRONİĞİ
  • Şikayet Tarihi: 30/08/2023
  • Şikayet Görselleri:

Merhabalar Argas ltd Yüksel Ahmet Raşit YAR limited’ten 2 adet inverter Bosch marka klima aldım 2017 yılında bu klimalar yaklaşık bir sene önce E1 hatası verdi yani -Elektronik kart arızası –
Firmaya arayıp bilgi verdim Servis yapılmasını istedim E bir hatası elektronik kart hatası olduğunu ellerinde parça olmadığını söylediler daha önce de fan kapağında ufak bir çatlak vardı fanın kapağı dönmüyordu ve bu parçanın da ellerinde olmadığını söylediler Dolayısıyla yine servis yapılmamıştı ve şimdi kart arızasını tamirini yapılamayacağını, yeni Klima almamı istediler.
Ben de elektronik ürünlerin parça garantisi bittikten sonra da 10 sene parça değişiminin olabileceğini söylediklerini Dolayısıyla 3-4 senelik bir klimanın parçasının olmadığını ve parçasının yapılamayacağını söylemelerinin benim gibi diger musterilerin de magduriyet yasamadina neden oldugunu söyledim buna rağmen ilgilenmediler. parça garantisinin 2 sene olduğunu söylediler.
Ben de başka firmaların Klimayı tamir etmesi için çözüm arayışına girdim ve farklı firmalar ile görüşme yaptım fakat bu firmalar da Bosch’un ürünlerini tamir edemeyeceklerini söylediler. Dolayısıyla çaresiz kaldım ve baska klima almak icin bugun bir elejtronik magazasina gittim oradaki bayan o magazanin da Argas firmasina ait oldugunu soyledi. Ve yine bana urunlerde 2 sene garanti olduğunu ve 2 sene dolduktan sonra da 10 sene parça garantisinin olduğunu ve servisinin yapıldığını söyledi. Ben de nasıl olacağını sordum Bizim evimizde de bosch klimaların olduğunu fakat 4-5 senelik klima olmalarına rağmen hala servisinin yapılmadığını ve bir senedir klimaların duzgun calsmadigini çocukların odada terlediklerini klima olmasina rağmen yaz sıcağında vantilatör kullandığımızı söyledim. Bunu daha once klima alirken de soylediklerini ve fakat simdi bunun tersi davranildigini soyledim. Simdi yine aynı ifadeler konusuluyor fakat satıldıktan sonra durumun değiştigini soyledim.
Bu nasıl oluyor bir sene önce servis için aradıgimda tam tersi söylendi parçaların gelmediğini Kendimin de birebire bunu yaşadığımı tekrar söyledim. Bu nasıl bir garantidir nasıl bir mağazadır anlamış değilim? Satis gorevlisi numaramı aldı görüşüp bana bilgi vereceğini söyledi fakat yine aramadılar tekrar aradığım zaman da bana gayri ciddi bir bayan birseyler soyleyip telefonu kapatti.
Sonuc olarak bu firmanin urunleri ile yasadigim sorunu baskalarinin da yasamamasi icin size yaziyorum. Argas Bosch firmasının güvenilr bir firm oldugunu düşünmüyorum. Bu firmadan ürün alacak olanlarin bilgisine bunu bilmelerinde yarar olacağını düşündüğüm.
Bu tür firmaları tüketicilere de şikayet ediyorum
Ekte firmanin makbuzlarini da gonderdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder