tnt kargo keyfi fiyatlandırma

  • Adınız Soyadınız: MEHMET ERBİL TAŞER
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Ulaşım Hava Yolu

DİKKAT HIRSIZ VAR
SİZE ŞİMDİ BU ÜLKEYİ SOYAN BAZI FİRMALARIN YÜZSÜZ UYGULAMASINI ANLATACAĞIM.
MESELENİN ÖZÜ ŞU: YURT DIŞINDAN 37,2 AMERİKAN DOLARINA (171 TL) ALDIĞINIZ BİR KÜÇÜCÜK PARÇA, NASIL OLUR DA 756 TL MASRAFLA ADAYA GİRİYOR?

BU HIRSIZLIĞI KİM YAPIYOR VE BUNA ÇANAK TUTAN SİSTEM NEDEN DÜZELTİLMİYOR?

BU ÜLKE, BİRİLERİN BABASININ ÇİFTLİĞİ Mİ?

BU SOYGUNCULAR BU PİŞKİNLİĞİ KİMDEN CESARET ALARAK GERÇEKLEŞTİRİYOR?

ŞİMDİ MADDELERE GEÇELİM.

1- 3-4 yıl önce Türk malıdır, servisi var diye, AKSA üretimi bir jeneratör aldık. Bozulunca anladık ki çin malıymış. Yetkili servisi aradık, baştan savıldık. Zaten var mı yok mu tartışılır. AKSA Türkiye genel merkezini aradık, model verdik parça istedik, baştan savıldık. Ağılda kullanılan jeneratör olduğundan, o olmadan sağım işlemi yapılamıyordu, başımızın çaresine bakmaya karar verdik. Parça numarasıyla internette arayınca, sadece ve sadece Çinde üretilen bir mazot beggası (enjektör memesi) olduğunu gördük. Neyse ki orada çok ucuzdu ve en az 12 tane alma şartına rağmen fiyatı toplam 171 TL tutuyordu. Siparişi verdik.
2- İlk kazık, tek bir hellim büyüklüğünde, 250 gram ağırlığındaki kargoya 47 dolar (215 TL) isteyen TNTden geldi. Durum acil, napalım olsun dedik, kabul ettik.
3- Bir iki hafta sonra, paketimiz geldi diye haber aldık. Tam sevinelim derken, Ercan gümrüğünde olan malımızı alabilmek için TNT firmasından ORDİNO denen bir belge almamız gerektiği söylendi. Bu firma bu mecburiyeti bildiğinden, bizden, hiçbir ar ve haya, hiçbir terbiye ve insanlık hiçbir ticari ahlak kuralına uymayan bir meblağ istedi.170 tl alış fiyatıydı. 215 tl nakliyeyi zaten peşin vermiştik. Bu firma doymamış, bir de avantadan 350 TL istiyordu. Binbir dil dökmemize ve itirazımıza rağmen ödemek zorunda kaldık. Ağılın bekleyecek hali yoktu çünkü.
4- Ordinoyla Ercana gittik. Orada çok anlayışlı bir memur kadrosu ile karşılaştık. Hani o çok şikayet edilen gümrük değil miydi bu? Evet orasıydı. Derdimizi anlattık; hiç tanımadığımız memurlar büyük bir nezaketle işlemimizi takip ettiler. Dört ayrı memurun ve bir amirin masaları arasında bir iki sefer gidip gelmek gerekiyordu ve bu işi 25-30 dakika içerisinde bitiriverdik. Doğrusunu söylemek gerekirse ülkem adına bu tablodan mutlu oldum. Hatta öfkem bile bu sayede biraz azaldı.
5- Gelelim gümrük miktarına. Gümrük hesaplamaları yapılırken, kargo ve ordino ücreti de maliyete eklendiğinden, TNT firmasının bize attığı kazığın da vergisini vermek zorunda kaldık. 172 TL de vergi verdik. Oysa normal şartlarda 80 TL verecektik. Biz de başkaları gibi sahte fatura alıp, devleti dolandırabilirdik. Dürüst olduk, dolandırıldık.
BU BÖYLE GELDİYSE BİLE, BÖYLE GİTMEMELİ. ŞİKAYETİMİ İLGİLİ MERCİLERE YAPACAĞIM GİBİ, BU DOLANDIRICILIĞI, BİNLERCE MADUR ADAYINA DUYURMAYI KENDİME GÖREV BİLİYORUM.

Kısaca soygunun dökümü şöyle:
ALIŞ FİYATI: 171 TL
TNT KARGO TAŞIMA ÜCRETİ: 215 tl
TNT KARGONUN “ORDİNO” ADI ALTINDA ALDIĞI HARAÇ:350 TL
GÜMRÜK: NORMALDE 80 TL OLACAKKEN TNT KARGONUN KAZIĞI YÜZÜNDEN 172 TL
171+215+350+172=908
ALIŞ:171
VARIŞ:908

SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder