Basın BildirisiEkonomiGüncelHABERLERHatırlatmalarYASALAR

TC-KKTC. Arasında yapılan “Tüketicilerin Korunması konusunda İşbirliği Protkolü”nün işletiniz!

  • Adınız Soyadınız: admin
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Basın Bildirisi

1 Ekim 2017


.
B A S I N B İ L D İ R İ S İ

Bakanlığınzda AB.yetkilileri ve derneğimizin de katılımı ile 2011 yılından beri güncelleştirme çalışmaları sonucu tamamlanmış olan Tüketicileri Koruma Yasası ile ilgili AB. Mevzuatuna uyum yasa tasaraları 2015 yılı sonundan önce Meclisde onaylanacağı bakanlık yetkilileri tarafından açıklanmış olmasına rağmen halen Ekonomi ve Enerji Bakalığında beletilmektedir.
TC. KKTC. arasında Ekonomi ve Enerji Bakanı ile TC. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 22 Şubat 2016 tarihinde imzalanmış olan “Tüketicilerin Korunması Konusunda İşbirliği Protokolü”nün KKTC Meclsinde Haziran- 2017 tarihinde onaylanmış bulunmaktadır.
Derneğimizin takipcisi olduğu tamamlanmış AB. Mevzuat uyum çalışmalarının 2015 yılından beri ertelenmesi TC-KKTC. Arasnda yapılan “Tüketicilerin Korunması konusunda İşbirliği Protkolü”nde öngörülen “Tüketicilerin sağlığının, güvenliğinin ve ekonomik çıkarlarının korunmasına” mevcut mevzuatla yetersiz kalındığı alınan tüketici şikayetlerinden açıkca görülmektedir.
Derneğimiz muhatap olduğu Tüketicilerin şikayet ve sorunlarına yardımcı olabilmek için Ekonomi ve Enerji Bakanlığına AB. Mevzuat uyum çalışmalarını yasallaştırması ve TC-KKTC. Arasında yapılan “Tüketicilerin Korunması konusunda İşbirliği Protkolü”nün işletilmesi için çağrı yapmaktadır.
Hasan Y. Işık
Dernek Genel Başkanı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder