Suser Mark’s World (Samsung bayii)

  • Adınız Soyadınız: Yiğit Erkut
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: EV ELEKTRONİĞİ
  • Şikayet Tarihi: 03/02/2022
  • Şikayet Görselleri:

Hasan Yılmaz bey merhaba,

Ben ve eşim Birleşik Krallık’ta yaşayan KKTC vatandaşlarıyız. Aşağıda yazacağım şikayet konu Birşelik Krallık’taki “Ombudsman”lık sistemiyle mahkemeye veya avukata gerek kalmadan üç kuruş para bile ödemeden, bireysel olarak herşeyi websitesi üzerinden online olarak kağıt, kalem v.s. harcamadan dijital ortamdan şikayetleri gönderebildiğimiz gibi, eğer tüketici, “Ombudsman”lık kararını beğenmezse, itiraz yani “appeal” hakkını yine bireysel olarak avukat v.s. hiçbir şeye gerek duymadan online yine ücretsiz olarak websiteleri üzerinden yaparak, zaman ve paradan kâr etmiş oluyor. Birleşik Krallık yasa/kanun/içtaatlarını takip eden bir ülke olan biz KKTC, niye bu yolu izlemiyoruz diye sizlere ve tüm yetkililere sormak istiyorum?

Şikayetin Konusu:

Suser Mark’s World isimli Samsung bayiinden 21/10/2021 tarihinde 38.500TL ödeyip satın almış olduğum 8 adet ev eşyalarında çeşitli sorunlar tespit ettim, aynı zamanda buzdolabı için “versiyon farklılığı” tespit ettim; showroomda görmüş olduğum buzdolabı enerji etiketinde daha az elektrik tüketirken (300kw/yıl)
Evime gönderilen aynı model fakat farklı versiyon buzdolabı (323kw/yıl) enerji tüketiyor. Aynı zamanda konu buzdolabının yüksek sesli çalıştığını bu konuda da rahatsızlıklarımı da dile getirdim ve bu şikayetlerimi hakem heyetine dilekçe ile bildirdim. Tüketici websiteleri örneğin www.sikayetvar.com websitesinde konu marka model buzdolabından yüksek sesle çalıştığı için birçok tüketici şikayetçi olmuş bu da benim yalnız olmadığımı göstermektedir (Ek’li ekran görüntüleri bkz.). Ben bu gördüklerimi, yaşadıklarımı evimdeki buzdolabının daha fazla elektrik tükettiğini hakem heyetine bildirmeme ve fazla elektrik tüketimini belgeleriyle ispatlamama rağmen elime bugün (03/02/2022) ulaşan hakem heyeti kararı aleyhime sonuçlanmış, kararı yazan Hakem Heyeti üyesi benim ağzımdan çıkmayan görüşme gününde ses kayıt cihazında olmayan kurmadığım kelime/cümleleri kullanmış, aynı zamanda hakem heyeti, şikayet edilen taraftan görüşme sonrası emare kabul edip tarafsızlığını tamamen yitiren bir davranış/tutum sergilemiştir. Çünkü ben tüketici olarak görüşme gününden sonra unutmuş olduğum bir emareyi Hakem Heyeti’ne göndermek istediğimde Hakem Heyeti yetkililerine Whatsapp uygulaması üzerinden yolladığım sorduğum soru: “Tüketici Hakem Heyeti toplantı tarihinden sonraki bir tarih/saatte ALICI veya SATICI, Hakem Heyetine bilgi/belge gönderebilmekte midir?”
Birimde çalışan yetkili memurdan aldığım yanıt: “Hayır maalesef. Toplantı da taraflar dinlendi. Sonradan göndereceğiniz belgeler geçerli olmayacaktır. Çünkü toplantıda karar üretilir zaten”. Bugün telefonda aynı birimde çalışan Tamer isimli yetkili memura da sorduğumda aynı cevabı aldım ve görüşme gününden sonra emare gönderilemeyeceğini bildirdi. Yetkililerin bu yanıtı vermesine, hakem heyeti kuralları bu yönde olmasına rağmen, Şikayet edilen taraf (Satıcı) görüşme gününden sonra emare/ler yollamış ve Hakem heyeti de bu emare/leri kabul edip 23/11/2021 tarihli 258/1 no’lu “Mal ve Hizmetler Hakem Heyeti Kararı”nda açıkça belirtmiştir. Buradan da yine belli oluyor ki Tüketici Hakem Heyeti tarafsızlığını tamamen yitirmiş, tüketicinin sorunlarını çözmekten uzak bir görünüştedir ve görüşme gününden sonraki bir zamanda Satıcıdan emare aldığı bariz ortadadır.
Geçtiğimiz hafta yine aynı konu satıcı Suser Mark’s World (Samsung bayii) için Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvuruda bulundum; satış sonrası sözde 3 yıl taahhüt ettikleri garanti kapsamında teknik servis hizmeti vermedikleri Satıcıya birçok kez sözlü ve yazılı olarak başvuruda bulundum ve bu başvurularımın tamamı olmasa da birçoğu Whatsapp uygulaması üzerinden olup ya okuyup cevap vermediler ya da sözde bir randevu günü verip o gün beni ve eşimi akşam mesai bitimine kadar evde bekletip aldatıp gelmediler ve bizim asıl yaşadığımız yurt dışındaki evimize dönemediğimiz gibi hergün için daha fazla maddi manevi zarara uğruyoruz. Biz sırf bu sebepten Birleşik Krallık’a dönemiyor ve iş gücü kaybına da uğruyoruz.
Suser Mark’s World isimli Samsung Bayii Kıbrıs’ta iş ahlâkıyla çalışmayan/etik olmayan, amatörce, “herşey satana kadar” zihniyetinde çalışan bir ticarethanedir. Kurutmalı Çamaşır Makinesi, 2x Klimalarımın kompresöründe arızalar mevcuttur. Hakem heyetinin almış olduğu taraflı ve şahsımı zan altında bırakan kararını gerekli tüm otoriteler ile paylaşıp itirazda ve şikayette bulunacağım. Derneğiniz tarafından gerekli tüm takip ve işlemlerin yapılıp, iş ahlâkı olmayan yasaları hiçe sayan bu ticarethaneyi Boykot Kara Liste’ye alınmasını talep ve arz ederim.

Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder