Suitex

  • Adınız Soyadınız: Jülin Aksoy
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Samsung
  • Şikayet Tarihi: 15/10/2020

Dün Dereboyu’ndaki Suitex mağasına tablet bakmak için gittim. Daha önce telefonla arayıp sorduğum tablet modelinin (Samsung S 6 Lite) fiyatının bana telefonda söylenen miktardan farklı olduğunu gördüm.
16 Eylül’de haberlerde tablet ve bilgisayarlarda kdv ve stopaj indirimi olacağı söylendi. Ben Suitex mağasını telefonla arayarak belirttiğim modeldeki tabletin fiyatını sorduğumda 3350 TL cevabını almıştım. Mağazadaki şahıs kdv ve stopaj indiriminden habersizdi. Sonra bu indirmin 1 Ekimden itibaren geçerli olduğunu, ayrıca bu indirim uygulaması da yeni gelecek olan mallar üzerinden yapılacaktı, böyle bilgilendirildim.
Dün (14.10.2020) Suitex mağazasına gittim ve aynı tabletin fiyatının 200 TL civarı(3600TL) arttığını gördüm. Ben de 1 ay önce daha ucuzdu, ayrıca KDV ve stopaj indirimi var, buna rağmen nasıl olur da tabletin fiyatı daha pahalı olur? Bunu sorduğumda bana fiyatların dolar üzerinden hesaplandığını ve fiyat artışının bundan kaynaklandığı açıklandı (16 Eylülde dolar 7.40 civarı, bugün ise 7.93). Tamam fiyat dolardan dolayı arttı, peki o zaman KDV ve Stopaj indirimi yapılmadı mı diye sordum. Bana kimse cevap vermedi. Bu fiyat neye göre artar ya da azalır? Dolar üzerinden satış varsa, satış etiketine dolar fiyatı yazılsın ve ben de gündemin fiyatını ona göre değerlendireyim. Sorduğum sorulara Suitex satış salonundaki 3 kişinin hiçbirinden yanıt alamadım, beni kale almadılar ve çıkıp gitmek zorunda kaldım. Ben artık o mağazaya girmem. Daha önce de yaptığım gibi bu tür alışverişlerimi müşteriye değer veren yurt dışı mağazalarından almayı tercih edeceğim.
Soru 1: KDV ve Stopaj indirimi olmuşsa neden fiyat arttı?
Soru 2: Sadece dolardan dolayı artmışsa KDV ve Stopaj indirimi yapılmadı mı ki fiyat daha da artmış durumda? (dolar sadece yaklaşık 50 krş arttı)
Soru 3: KDV ve Stopaj indirimlerinin yapılıp yapılmadığını kim denetler?
Soru 4: KDV ve stopaj indirimi yapıldıysa neden fiyat arttı? (Dolar sadece 50 kuruş arttı) (Sadece KDV indirmi %16 olarak aynı firma tarafından bana söylendi)
Soru 5: 1 ay önceki fiyat sadece dolardan dolayı artırıldıysa KDV ve Stopaj indirimi yapılmadı mı?
Bu tarz soruları değişik şekillerde sorabilirim. Ama hiçbir şekilde cevap alamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder