Parket Parquet (Nature Trendy Floor Parkets Trading Ltd.)

  • Adınız Soyadınız: Mert Görgü
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Parke Döşeme

Sn. KKTC Tüketiciler Derneği yetkilisi,

Başıma gelen olayı ve şikayetimi aşağıda tarafınıza bildiririm:

Daha önce evime almış olduğum ve döşemesini de yaklaşık bir hafta öncesinde Parket Parke’nin yaptığı parkelerimin bir kısmı sudan zarar gördüğü için aynı parkelerden üç paket daha ihtiyaç oluştu. Konu ile ilgili, Parket Parke çalışanı Selçuk Bey’le görüşüp bir hafta önce döşenen parkenin aynısından üç paket parke siparişimi verdim. Tam sipariş tarihini hatırlamamakla birlikte Eylül ayı içerisinde olduğuna eminim.

Selçuk Bey, Eylül ayı içerisinde kendisiyle her iletişime geçtiğimde ürünün bir sonraki haftaya teslim edileceğini söyleyip her seferinde de çeşitli sebep/mazeretlerle ürünün ellerine geçmediğini söylemeyi sürdürdü. 

Selçuk Bey, Ekim ayı içerisinde malzemenin ellerine geçtiğini bana bildirip 09/10/2018 tarihinde zarar görmüş parkelerin sökülüp yeni gelenlerin takılma işleminin yapılacağını söylemesine rağmen belirtilen tarihte kimse gelmedi. Artık işlerin çok uzamış olmasından sıkıldığımdan, ben de kendisine artık sadece ürünü istediğimi ve demontaj/montaj işlerinden vaz geçtiğimi bildirdim.

17/10/2018 tarihinde arabamla hem ürünleri teslim almak hem de ödemesini yapmak için Parket Parke’nin Köşklüçiftlik’teki mağazasına gittim. Üst kattaki ofiste Selçuk Bey ile buluştum. Selçuk Bey ile bir hanım ve bir de bey vardı. Ben olayın niye bu şekilde olduğunu, niye bu kadar uzadığını sorgulamaya kalkınca ofisteki bey (sanırım firmanın sahibiymiş) “Ben Dubai’de binlerce metrekare iş yapıyorum hiç problem yaşamıyorum, buradaki insanlar iki üç paketlik işlerde bile şikâyet ediyorlar” şeklinde, kişi adı vermeden ancak açıkça şahsımı hedef alarak, bana terbiyesizce gelen bir tavırla ve yüksek sesle serzenişte bulundu. Ben de üslubumu bozmadan kendisine “O zaman gidin Dubai’de iş yapın, burada iş yapmayın” dedim. O da “Gideceğim zaten” diye yanıt verdi.

Bu diyalog sırasında ben Selçuk Bey’e ödemeyi yaptım, o da bana fatura ve makbuz verdi. Ardından üç paket parkeyi teslim aldım. Teslim alırken Selçuk Bey ile paketlerin üstündeki açıklıktan parkelere baktık, parke desenleri aynı idi. Ancak evime gelince parkelerin aynı seri ve desen olmasına rağmen farklı kalınlıkta olduklarını fark ettim. Hemen Selçuk Bey’i telefonla arayıp durumu anlattım. O da bana daha önce bu kalınlıkta hiç sipariş vermediklerini söyleyip Türkiye’deki firmanın nasıl böyle bir hata yapmış olduğundan hayıflandı ve hemen Türkiye’deki firmayı arayıp doğru parkelerin siparişini vereceğini söyledi.

O günden sonra Parket Parke’den hiçbir haber alamadığımdan 16/11/2018’de (bir ay sonra) Selçuk Beyi cep telefonundan aradım ancak cevap alamadım. Ardından Parket Parke’nin mağaza numarasını aradım. Telefona cevap veren Gülseren Hanım bana Selçuk Beyin tüm müşterilere yalan söylediğinden dolayı işten çıkarıldığını söylemesinin üzerine ben de Gülseren Hanıma başımdan geçenleri anlattım. Bu görüşmede Gülseren Hanım beni hemen geri arayacağını söyledi ve telefonu kapattık. Hemen birkaç dakika sonra kendisi beni geri aradı ve bana elimdeki malzemeyi onlara geri götürmem gerektiğini, ancak o zaman Türkiye’den bana uygun olan parkelerim siparişini verebileceklerini, doğru parkelerin de yaklaşık bir aylık bir sürede ellerine ulaşacağını söyledi. Ben ise durumu kabul ettim. Ancak yaşadığım bazı problemlerden ötürü elimdeki açılmamış üç kutu parkeyi hemen geri götüremedim.

21/12/2018 tarihinde saat 11.30 sularında Gülseren Hanımı durumun ne olduğu ile ilgili aramamın ardından kendilerinin henüz sipariş geçmemiş olduklarını öğrendim. Kendisine bazı problemler yaşadığımı ve parkeleri getiremediğimi ancak onların hiç olmazsa zaman kazanmak açısından siparişi geçmiş olmaları gerektiğini düşündüğümü söylemeye çalışsam da kendisi buna çok sinirlendi. Konuşmanın tam içeriğini hatırlamamakla birlikte Gülseren Hanım bu görüşmede aslında en başta yanlış siparişi verenlerin onların olduğunu unutarak, üstüne üstlük ücretini ödediğim ve yanlış gelmiş olan bu malın doğrusunu bana bir ay sonra teslim edeceğini, zaten güvensizlik ortamı varken iyi niyetimden durumu sorgulamadan kabul ettiğimi farkında bile olmadan, sanki hata bendeymiş gibi bir tavırla yüksek sesle konuşmaya başladı. Buna hem şaşırdığımdan hem de sinirlendiğimden kendisine şirketlerini Tüketiciler Derneğine şikâyet edeceğimi söylememin üzerine Gülseren Hanım bana “Nereye istersen şikâyet et” şeklinde bir cevap verdi.

Bu görüşmenin ardından Tüketiciler Derneğini telefonla aradım ve şikayetimi internetten yapmam gerektiğini öğrendim. Dolayısıyla eve gidene kadar bu işi erteledim. Ancak daha eve gidemeden saat yaklaşık 12.30’da Parket Parke’den aradığını söyleyen Gültekin Bey bana olayı güzellikle çözmek istediğini sakin ve arkadaşça bir tavırla söyleyince Parket Parke’yi şikâyet etmekten o an vaz geçtim.

Gültekin Bey ile görüşmemin ardından ertesi hafta elimdeki üç paket açılmamış parkeyi Parket Parke’ye Köşklüçiftlik mağazasına götürmek sureti ile Gültekin Beye teslim ettim. Bunun birkaç gün ardından Gültekin Bey beni arayıp benim istediğim parkelerin üretimden kalktığını söyledi. Ardından benim için yanlış getirilmiş olan parkelerin de uygun olduğunu, bir problem çıkmayacağını ve daha önce başka bir müşteride de aynı durumla karşılaştıklarını ve bir problem yaşanmadığını söyledi. O an durumu kabullenip geri gidip parkeleri geri alacağımı söyledim.

Ancak biraz düşününce arada kalınlık farkı olduğunu bildiğimden, kalın parkelerin yanına ince parkeleri döşemenin içime sinmeyeceğini hissettim. 29/12/2018 tarihinde saat 10.00 sularında Gültekin Beyi arayıp parkeleri istemediğimi, parkeleri zaten kendilerine teslim ettiğimi dolayısıyla paramı geri almak istediğimi söyledim. Bunun üzerine Gültekin Bey paramı o an geri veremeyeceğini,  yıl sonunu beklemem gerektiğini, çünkü kendisinin yanlış gelen parkelerin parasını karşı tarafa zaten ödemiş olduğunu söyledi. Öncelikle kendilerinin yanlış gelen parkeleri Türkiye’ye geri göndermeleri gerektiğini, ardından Türkiye’deki firmanın kendilerine bu parkelerin ücretini geri ödemeleri gerektiğini ve ancak bundan sonra bana paramı geri verebileceklerini anlattı. Ben ise kendisine bu olayın Parket Parke ve Türkiye’deki firma arasında olduğunu, benim muhatabımın kendileri olduğunu, parayı Türkiye’deki firmaya değil kendilerine verdiğimi dolayısıyla paramı da Türkiye’deki firmadan değil kendilerinden istediğimi belirttim. Gültekin Bey cevap olarak üzerinde bana verebilecek parası olmadığını söyleyince ben de bu konuşmaları 500tl. için mi yaptığını sorguladım. Bunun üzerine Gültekin Bey bir sonraki hafta bana parayı ödeyeceğini söyledi ve böylelikle konuşmamız sona erdi.

10/01/2019 tarihine kadar ne Parket Parke’den biri beni ne de ben Parket Parke’den herhangi birini aradım. Maksadım, o ana kadar her ne olmuş olursa olsun yine de kendilerini mağdur etmemek ve kendilerinin söylediği gibi yeni yılı beklemekti.

10/01/2019 saat 10.30 sıralarında Gültekin Bey’i yeniden aradım ancak bir görüşmede olduğunu ve sonra aramamı istedi, ben de kendisini saat 16.30 sularında yeniden aradım. Bu sefer parayı yatırmak için benden banka hesap numaramı istedi. Banka hesap numaramı verdikten sonra kendisine parayı ne zaman yatıracağını sorduysam da cevap olarak “En kısa zamanda” şeklinde kesin olmayan bir ifadeden fazlasını alamadım.

Bu şikâyet mektubunu yazdığım tarih 06/03/2019. Parket Parke firmasından sipariş vereli altı ay, paramı geri istememin üzerinden yaklaşık iki ay geçti. Ne Parket Parke’den herhangi bir iletişim işareti var ne de banka hesabımda kendileri tarafından yatırılmış herhangi bir meblağ.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla,

Mert GÖRGÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder