KKTC telsim

  • Adınız Soyadınız: serkan kurşun
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Diğer Haberler

nisan ayı gibi esentepede bulunan ofisime bir cep telefonu hattı düşündüğüm sıralarda KKTC telsim temsilcisi iki kişiyle aramızda yapmış oldugumuz sözleşmeyle alakalı bir şikayette bulunmak istiyorum.

kendilerinden hat almayı düşünüyorum dediğimde kullandığım kktcell hattının aynısı fakat daha ucuzu olacağını anlattılar artı eşime de bir hat ayarlayıp kendi aramızda bedava konuşabileceğimizi söylediler bende iki hattı aldım bu arada hem konuşurken hemde sözleşmeleri imzaladım işde orda okumam gerekirken okuyamadığım sözleşmenin bir prosedür olduğunu düşünerek okumadan imzaladım. sözleşmede 1 yıl kullanmayı taahüt etmişim. Fakat biz konuşurken kktcell hattı gibi aylık belirlenmiş bir sabit ücret olacağını eğer limitleri aşarsak extra faturaya yansıyacağını konuşmuştuk asıl önemli olanda istediğim zaman paketi iptal edebileceğimi hatta hatları bile iptal edeceğimi kesinlikle üstüne basa basa vurguladık kendileri buna istinaden kesinlikle ne zaman isterseniz dediler. yanlız iptal edeceğim ay tam paket ödemesi yapılması gerekiyor dediler.

Eşime aldığım hat için birde telefon isterim dedim aldığım paketin içeriğinde internet kullanımı olmasına rağmen bana önerdikleri ve ayrı sattıkları telefon internete giremeyen eski model bir telefondu. anlaşmaya ek olarak faturalarımın ve dökümlerimin mail yoluyla gönderilmesini talep ettim.

ben bu hatları 5 ay süre boyunca telefonlara gelen mesajlara bakarak ödemelerini yaptım. hemde hatları belli zamanlarda eşimi aramak dışında nerdeyse hiç kullanmadım 3 veya 4 kez kendilerini arayıp söylememe rağmen hiç bir faturamı veya dökümünü alamadım. yani 5 ay boyunca hatları ne kadar kullandığımı göremiyordum ama ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyordum.

5 ayın sonunda Artık vaz geçmeye karar verdim işde ne olduysa o zaman oldu KKTC telsimi aradım ve hatların normal hat olarak kullanılmasını ancak paketleri kullanmadığımı düşünerekten iptal edilmesini talep ettiğimde bana bir yıl taahüt yapıldığını ve iptal edemeyeceği mi eğer iptal edersem bunun bir cayma bedeli olduğunu söylediler itiraz ettiğimde temsilcimle görüşmemi istediler. Aradığımda aynı şeyi söylediler hatta kendi özel hattımı kullanmayıp bu hatları kullanmamı ve bir yılı doldurmamı önerdiler bende bir ay kadar denemek istedim ne kadar kullanmak istediysem kullanamadım o sıralarda ofisin interneti bitince interneti bu hattan yararlanmak için kullandım ve neticesinde biraz yüklü faturam geldi ben vazgeçmeye karar verdim ve tekrar aradım zaten 5 ay boyunca boşuna ödeme yapmıştım bu son faturalarıda ödeyip kapatmak istediğimi söyledim onlarda olmayacağını ve cayma bedelininde ödenmesi gerektiğini söylediler bende kullanmadığım ayları neden ödeyim düşüncesinden yola çıktım  ve  benim böyle bir sözleşmeden haberim olmadan imzalatıldığını soyledim bunun da tek çıkar yolun mahkemeler olduğunu düşünerek ödemeyeceğimi kendilerine ilettim

benim istediğim başladığımız günden itibaren hatları kullandığım kadarı paket yokmuş gibi normal tarifeden hesaplasın benimde ödemelerimden çıkarılsın eğer borçluysam faiziyle birlikte ödemek isterim fakat borçlu olacağımı  düşünmüyorum başkada birşey istemiyorum. teşekkürler iyi çalışmalar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder