ARICILAR DİJİTAL SAN.TİC.LTD.ŞTİ

  • Adınız Soyadınız: Metin yağdı
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: TV Cihazı
  • Şikayet Tarihi: 08/01/2021
  • Şikayet Görselleri:

İHTARNAME
1-)16/05/2018 tarihinde ARICILAR SAMSUNG – ARICILAR DİJİTAL SAN.
ŞTİ. den 1 (Bir) adet SAMSUNG/UEMU7400UXTK marka/model kodlu Tv yi 3.700,00TL’ye satın aldım.
2-)Satın aldığım üründe garanti süresi içerisinde kendiliğinden “Ekran Kayması meydana geldi. Bu arızayı bildirmek ve yardım alabilmek için 29/04/2020 tarihinde yetkili servisini arayarak sorunumu anlatıp çözüm yolunu “Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesi “talepli olarak belirterek ürünümü sağlam bi şekilde teslim ettim. Ancak yetkili teknik servise bıraktığım ürünüm 10 iş gününü geçmesine rağmen kullanımım için tarafıma aynı emsal ve niteliklerde başka bir üründe tahsis etmemiştir. 4077 Sayılı TKH Kanun 13/6. Madde (Değişik:RG-24/4/2011-27914)
3-)Ayrıca 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanunun 13/6. Madde (Değişik fıkra:RG- 24/4/2011-27914) garanti süresi içinde arızalanan ürünün tamirde kalma süresi azami 20 iş günüdür. Buna Cumartesi günleri dahildir. (4857 Sayılı İş Kanunu 63. Madde; Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir.) hükmündedir.
4-)Azami süre aşıldığı gibi sağlam olarak teslim ettiğim tv nin tüm panelini resimlerdede görüldüğü üzere kırık bir halde geri getirdirdiler. İzah olunan nedenlerden dolayı tarafımın yasal haklarından tüketici seçimlilik hakkımın kullanılması kısıtlandırılmış, sorunum çözülmemiş olup mağduriyetim halen devam etmektedir. Bu nedenlerden dolayı yasal olarak “ŞİKAYET VE İHTAR” etme zarureti doğmuştur. İşbu ikame olunan sebepler ve yasal hakkım gereği“ürünün ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini ve tarafıma teslim edilmesini istiyorum aksi takdirde fazlaya ilişkin taleplerim ile maddi ve manevi tazminat haklarımı saklı tutarak,ihlal edilen haklarımın savunulması sizlerden talep ederim
Hukuki Nedenler                :4077 Sayılı TKH Kanun ve diğer ilgili mevzuat.
Hukuki Deliller                   :Fatura, servis fişi, ihtarname, posta gönderi ekleri, genel merkez ile mesajlaşma çıktıları ispata yarar her türlü yazılı belgeler.
Netice- i Talep                    :Sunulu nedenlerle, ürünümün “Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilerek” tarafıma verilmesi yönünde karar verilmesini talep ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder