Arçelik

  • Adınız Soyadınız: Serkan Dündar
  • Şikayet Edilen Ürün/Marka: Buzdolapları

                                 İlgili Makama;

               Girne Zeytinlik bölgesinde ikamet etmekteyiz. Arçelik Girne Akacan bayisinden, 18.12.2013     tarihinde beyaz eşyalar satın almış ve Ocak 2014 tarihinde bu eşyalar yeni evimize teslim edilmiştir. Bunlardan Arçelik marka 2398 CNIY model nofrost buzdolabı 11.12 2018 gecesinde çalışmasına rağmen, soğutma yapmayarak arızaya geçti. Sabah yetkili servisini arayarak, bakımı için teknik servis talebinde bulunduk. Bakım için, 13.12.2018 öğle saatlerinde,  gelen teknik servis personeli, telefonda buzdolabının, gövde içi borularının, gaz kaçırması sebebiyle, gövdesinin şişik olduğunu ve dolabın tamirinin mümkün olamadığını söylemiştir. Bu konuda nasıl yardımcı olabileceklerini sorduğumda,

Yeni bir dolap almamızı gövde şişiğinin tamirini mümkün olmadığını tekrarlamıştır.

                Hemen, Arçelik merkez, servis çağrı merkezini tekrar aradığımda,  konuyu anlattığımda garanti süresinin bittiğini için dolabın tamirinin mümkünü olmadığından ÇÖP olduğunu ve yeni bir dolap almamız gerektiğini söylendi. Telefonda yetkili bir kişiyi ile konuşmak istediğimi, ancak müsait olmadığını, ama istersek bayiyi yada genel distiribitörle konuşabileceğimizi söylemiştir.

 Akabinde Genel Distiribitör olan Ramadan Cemil işletmelerine yetkili olduğu bildirilen Recep beye de, bu konuşmaları aktardığımda, garanti süresinin devam edip etmediği ve özellikle dolabın ÇÖP olduğu konuşmasının geçip geçmediğini sormuş, tüm konuşulanları kendisine de anlattığımda konuyu araştırıp tekrar geri dönüş yapacaklarını söylediler. Genel distiribitör Firma dönüşü olmamıştır.

                Lefkoşa Servisinden yetkili olduğunu bildiren, Faramaz bey arayarak, dolabın tamirinin mümkün olmadığını, teknik servis çalışanı ile görüştüğünü tekrarlayarak, garanti süresi olan 3 yılın da dolduğu için de, birebir değişim yapılamayacağını söylemiştir.

Ancak istersek 1150 TL gövde indirimi yapılarak, herhangi bir model buzdolabı yeniden satın alıp bu rakamın ürün fiyatından düşüleceğini söylemişlerdir.

Kendilerinden bu arızanın, kullanıcı hatası yüzünden olmadığı hakkında, bir mail veya yazılı belge vermelerini ve bu konuyu yeniden, Genel Distiribitör ile görüşeceğimi söyledim.

Yapılan yazılı açıklamada ‘’ yapılan inceleme sonucunda, müşteri kullanım hatasından kaynaklanmayan, gövde içi borularının  gaz kaçırması sonucu gövdede şişik oluştuğu tamirinin mümkün olmadığı ‘’ ibaresi yazılı olarakta yenilenmiştir. Ancak Genel Distiribitörlükten bir dönüş alamadığımız gibi, kendilerini, defalarca aradığımda, konuşulan yetkili kişin müsait olmadığı, toplantıda olduğu, bina içinde olduğu bize dönüş yapılacağı sürekli tekrarlamışlar, ancak dönüş olmamıştır.

                Ayrıca, Firmanın Türkiye müşteri hizmetleri de aranarak çağrı kaydı açılmış, fakat dönüş yapılmamıştır. Tüm bunlara rağmen, böyle büyük bir marka işletmesinin, garanti süresini  

3 yıl vermesi, ve 5. Yılına girildiğinde tamiri yapılamayacak bir arıza sonucu, kullanılamayacak ürüne de,  (ki firma 10 yıl parça garantisi vermesine rağmen  bu arızayı gideriyor)

gövde indirimi adı altında geri alıp başka bir ürünü yeniden satması aşırı düşündürücü bir olaydır.

Araştırma sonucu, bu tip markalı ürünlerde, aynı arıza ile ilgili, geçmişe dönük aynı şikayette bulunan,  kullanıcıların da olduğu, buna rağmen  ürünlerin satışının devam ettiği,  tamiri veya önlenmesi için adım atılmaması, yeni ürün alımına sevk edilmesi, tüketicilerin maddi maduriyet altına yeniden sokulması kabul edilebilir bir durum değildir.

Firmanın geri dönüşüm adı altında bir tesis kurması da, kafalarda böyle bir durumla karşılaşılacağının önceden tahmin edildiğini, bunun için de tedbirli olunduğu, izlenimi tüm tüketicilerde soru işaretleri bırakır. Bu satış sonrası politikanın tüketiciler için hiçbir tatmin edici noktası bulunmamaktadır.

Bu konuda yönlendirmenizi ve yardımlarınızı rica ederiz.

 

Saygılarımla;

Serkan Dündar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Gönder